ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – ma przeciwdziałać cyberzagrożeniom

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to nowa jednostka policji, której zadaniem będzie przeciwdziałanie cyberzagrożeniom. Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że powstanie coś takiego, a dziś premier Mateusz Morawiecki podpisał stosowną ustawę. Czym dokładnie ma zajmować się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości?

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Co chwila słyszymy o nowych rodzajach przekrętów w sieci, które mają na celu wykradzenie nam pieniędzy czy danych. Świat od dawna jest już cyfrowy, więc nie dziwi to, że i przestępcy zaczęli interesować się taką formą oszustwa. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ma mieć swoją główną siedzibę w Warszawie, a na potrzeby jednostki powstanie 1800 nowych etatów. Pracę w CBZC mają dostać odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, a wśród kryteriów naboru znajdą się umiejętności z zakresu informatyki, nowoczesnych technologii teleinformatycznych czy znajomość obcego języka. Co ciekawe, nie będzie tutaj wymogu np. przejścia testów sprawnościowych.

W 2000 roku utworzone zostało Centralne Biuro Śledcze Policji, żeby walczyć z przestępczością zorganizowaną. Odegrało ono bardzo pozytywną rolę w walce z tą przestępczością. W 2006 roku powołane zostało Centralne Biuro Antykorupcyjne i ono też bardzo pomogło w walce z tą zmora III Rzeczypospolitej – korupcją.  W 2017 roku powołaliśmy Krajową Administrację Skarbową w Ministerstwie Finansów, żeby walczyć z mafiami vatowskimi – ona też stanęła na wysokości zadania. Dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki.

Premier Mateusz Morawiecki

Zobacz też: Jak zrobić stronę internetową z witryny Google?

Nowa jednostka policji ma być odpowiedzialna gównie za rozpoznawanie, zapobieganie oraz zwalczanie cyberzagrożeń. Jak to ma wyglądać w praktyce? Tego jeszcze nie wiadomo, ale podpisana ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też mają wystartować pracę nad tworzeniem samej jednostki. Dodatkowo zostanie utworzony Fundusz Cyberbezpieczeństwa, z którego mają być finansowane projekty i nowe inicjatywy związane z cyberbezpieczeństwem.

Źródło: GOV.pl

Sprawdź najnowsze wpisy