ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Powstawanie pierwiastków cięższych od żelaza

Potwierdzono, że zderzeniom gwiazd neutronowych zawdzięczamy nasze życie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy


Pierwiastki lżejsze od żelaza są zazwyczaj wykuwane głęboko w jądrze gwiazd. Niezwykle wysoka temperatura tam panująca może spowodować fuzję protonów, co pozwala na ich zderzenie ze sobą, w wyniku czego powstają coraz cięższe pierwiastki. Jeśli chodzi o żelazo, to ono co prawda powstaje w sercu gwiazdy, jednak prowadzi do jej śmierci. Właściwie to zależnie od rozmiarów jest ona mniej lub bardziej burzliwa. Większym problemem jest proces, w którym powstają ciężkie pierwiastki, takie jak złoto czy platyna.

Żyjemy dzięki zderzeniom gwiazd neutronowych

Powstawanie pierwiastków cięższych od żelaza

Tajemnica otaczająca powstawanie ciężkich pierwiastków wiąże się z faktem, że tworzenie się tego typu pierwiastków wymaga więcej energii, niż produkują gwiazdy. Możemy mieć tu więc do czynienia ze zderzeniami gwiazd neutronowych ze sobą, lub z czarną dziurą. Naukowcy z MIT i University of New Hampshire ustalili, że z dwóch podejrzewanych źródeł metali ciężkich, jedno z nich jest bardziej płodne w tworzeniu ciężkich pierwiastków niż drugie. W ciągu ostatnich 2,5 miliarda lat więcej ciężkich pierwiastków zostało wyprodukowanych przez fuzje podwójne gwiazd neutronowych niż przez fuzje pomiędzy gwiazdą neutronową a czarną dziurą.

Zobacz też: Lenovo zdradza, że fani 8-calowych tabletów z Androidem mają na co czekać

Badanie to jest pierwszym, które porównuje różnice w produkcji ciężkich pierwiastków pomiędzy zderzeniami gwiazd neutronowych a zderzeniami czarnej dziury z gwiazdą neutronową. Wyniki badań sugerują, że binarne gwiazdy neutronowe są najbardziej prawdopodobnym źródłem złota, platyny i innych metali ciężkich. Naukowcy uważają również, że nowe dane mogą pomóc w określeniu tempa produkcji metali ciężkich w całym wszechświecie. Oznacza to, że przed miliardami lat tu, gdzie znajduje się nasz spokojny Układ Słoneczny, doszło do kosmicznej katastrofy, która pozostawiła po sobie ślady przynajmniej w całej galaktyce.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy