ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ślady pierwotnego życia w znalezione w rubinie

Ten pradawny rubin uświadamia nam, że życie jest naprawdę stare

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Miliardy lat temu życie było niezwykle prymitywne. Lądy były jałowymi, martwymi pustyniami, a w oceanach istniało bardzo proste życie jednokomórkowe, jak na przykład sinice. Z racji tego, że od tamtej pory minęło sporo czasu, niezwykle trudno jest znaleźć jakiekolwiek ślady tych prostych istot żyjących w tamtym okresie. Przypadek jednak sprawił, że odkryto jego ślady, szukając czegoś zupełnie innego.

Ślady pierwotnego życia w znalezione w rubinie

Ślady pierwotnego życia w znalezione w rubinie

Zespół badawczy z University of Waterloo pod kierownictwem Chrisa Yakymchuka początkowo postanowił zbadać geologię rubinów w celu zrozumienia warunków niezbędnych do ich powstania. Podczas badań na Grenlandii, czyli lądzie znanym z tego, że zawiera najstarsze złoża rubinów na świecie, naukowcy odkryli interesującą próbkę. Odkryty przez nich rubin zawierał grafit, czyli minerał składający się z czystego węgla. Kiedy węgiel został przeanalizowany, zespół odkrył, że jest to pozostałość po wczesnym życiu na naszej planecie. Yakymchuk powiedział, że grafit odkryty wewnątrz rubinu jest unikalny, a jego odkrycie jest pierwszym przypadkiem odkrycia jakichkolwiek dowodów na istnienie starożytnego życia w skałach rubinonośnych. Odkrycie to daje naukowcom pojęcie o tym, jak rubiny uformowały się w tym konkretnym miejscu. Yakymchuk podkreśla, że nie da się określić, w jaki sposób powstały rubiny, obserwując jedynie ich kolor i skład chemiczny.

Zobacz też: iPad sprzedaje się świetnie, słaba konkurencja mocno traci

Przy okazji odkrycia grafitu, zespół przeanalizował właściwość znaną jako skład izotopowy atomów węgla. Naukowcy wiedzą, że 98 procent wszystkich atomów węgla ma masę atomową równą 12, ale niektóre cięższe formy mają masę 13 lub 14. W próbce, którą analizował zespół, duża ilość węgla-12 w graficie doprowadziła ich do wniosku, że atomy te były kiedyś składnikiem pierwotnego życia. Uważają oni, że grafit reprezentuje pozostałości po martwych mikroorganizmach, takich jak sinice. Skały, w których odkryto grafit, były starsze niż 2,5 miliarda lat, co odnosi się do czasów, gdy na Ziemi nie było jeszcze dużej ilości tlenu w atmosferze. Jedyne życie na planecie w tym czasie było w postaci mikroorganizmów i błonek algowych. W tym konkretnym miejscu istnienie grafitu zmieniło chemię otaczających go skał, umożliwiając powstanie rubinów.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy