ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Qutrit

Qutrit – kiedy kubit w komputerze kwantowym to za mało

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

To, że komputery pracują w systemie dwójkowym, nie oznacza wcale, że inne systemy liczbowe są dla nich nieosiągalne. W końcu teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyróżniać także inne stany, niż 1 i 0. W końcu zamiast braku sygnału i sygnału można jeszcze rozróżniać parametry sygnału i na ich podstawie ustalić inne stany. Teoretycznie można więc stworzyć komputer, który będzie liczył w systemie ósemkowym, dziesiętnym, czy szesnastkowym. Pytanie tylko: po co? To oznaczałoby bowiem znacznie bardziej skomplikowane tranzystory, a tych w komputerach są miliardy. O wiele łatwiej jest zwiększyć liczbę tranzystorów w celu zwiększenia wydajności, niż ich poziom skomplikowania. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku komputerów kwantowych, gdzie pojedyncze odpowiedniki tranzystorów często można policzyć na palcach jednej ręki niezbyt rozgarniętego drwala. Tam i tak mowa jest o wysokim poziomie komplikacji układów, więc zwiększenie go nie jest aż tak dużym problemem.

Qutrit

Qutrit
Tak prezentuje się system trójkowy i jego interpretacja przez komputer.

Z takiego założenia wyszła firma Rigetti Computing, czyli jeden z graczy na polu obliczeń kwantowych. Podczas gdy typowe techniki skalowania kwantowego koncentrowały się na poprawie korekcji błędów lub zwiększeniu liczby qubitów, nowa koncepcja pozwala na zwiększenie użyteczności qubitów poprzez odblokowanie trzeciego stanu, z dotychczasowych dwóch. Qutrity, jak nazywa je firma, wkroczyły do gry w obliczeniach kwantowych. Typowe qubity, podobnie jak bity, wykonują obliczenia na dwóch możliwych stanach kwantowych. W przeciwieństwie do nich stany te są jednak w superpozycji, czyli nie są określone. Trzeci stan, oznaczany jako 2 jest osiągnięty poprzez przekroczenie stanu wzbudzonego, czyli 1. W ten sposób pojedynczy Qutrit może osiągać stan podstawowy (0), wzbudzony (1) i przekroczony (2).

Zobacz też: Plus, Ericsson i OPPO prowadzą testy 5G Standalone

Zasadniczo oznacza to, że qutrity przechowują więcej informacji niż qubity. Tym samym możliwe jest działanie na znacznie większych liczbach, a więc i szybsze obliczenia. W przypadkach, w których czysta akceleracja nie jest celem, Rigetti twierdzi, że qutrity mogą również odblokować nowe techniki korekcji błędów, co jest jednym z większych problemów technologii kwantowych. Z drugiej jednak strony stabilność qutritów ma być znacznie niższa, niż w przypadku qubitów. Twórcy tego rozwiązania twierdzą jednak, że wciąż jest wystarczająca do wykonywania obliczeń.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy