Aplikacje Meta działają jak keylogger

Facebook, Instagram, WhatsApp dotknięte atakami phishingowymi – Meta składa pozew

2 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich miesiącach ataki phishingowe nasiliły się i w dużym stopniu dotknęły użytkowników Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa. W próbie powstrzymania ich Meta, znana wcześniej jako Facebook, złożyła pozew federalny w sądzie w Kalifornii przeciwko ich autorom. Meta stwierdziła, że przestępcy próbowali wykraść dane logowania różnych użytkowników jej wielu platform poprzez tworzenie fałszywych stron logowania, które wyglądały jak platformy mediów społecznościowych, aby uzyskać dane logowania użytkowników.

Meta idzie na wojnę z cyberprzestępcami

Meta idzie na wojnę z cyberprzestępcami

Ataki phishingowe polegają na wysyłaniu fałszywych wiadomości, które wydają się pochodzić z godnego zaufania źródła. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem poczty elektronicznej. Celem jest kradzież poufnych danych, takich jak informacje o kartach kredytowych i loginach lub zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary. Meta zamieściła na blogu post stwierdzający, że oszustwo phishingowe obejmowało ponad 39 tysięcy fałszywych stron internetowych. Ich tożsamość była zaś maskowana poprzez wykorzystanie usługi przekaźnikowej, która przekierowywała ruch internetowy na ich strony phishingowe, jednocześnie ukrywając ich rzeczywistą lokalizację i tożsamość. Usługa przekaźnikowa maskowała również dostawców usług hostingowych sprawców.

Zobacz też: Samsung AirDresser, czyli sposób na to, by ubrania pachniały… biznesowo

Według giganta mediów społecznościowych, ataki phishingowe nasiliły się od marca 2021 roku. Sama Meta zawiesiła tysiące adresów URL do takich stron. Mimo że sprawcy nie zostali jeszcze zidentyfikowani, pozew jest kolejnym krokiem w działaniach na rzecz ochrony bezpieczeństwa i prywatności ludzi, chociaż w obecnej sytuacji przypomina to raczej dość wymowny, acz pusty gest. 

Źródło: Gizmochina

Motyw