ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dźwięk Ganimedesa

Posłuchaj pieśni księżyca Jowisza Ganimedesa dzięki sondzie Juno

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Można by pomyśleć, że księżyce są ciche w porównaniu z planetami, które je goszczą, ale to nie do końca prawda — oczywiście jeśli wiemy, jak słuchać. Główny badacz misji Juno NASA, Scott Bolton, stworzył nagranie audio aktywności pola magnetycznego wokół księżyca Jowisza Ganimedesa, gdy sonda kosmiczna Juno przeleciała obok niego 7 czerwca 2021 roku. 50-sekundowy klip ujawnia gwałtowną zmianę aktywności, gdy sonda wkraczała w inną część magnetosfery Ganimedesa, prawdopodobnie gdy opuszczała nocną stronę, by wejść w światło dzienne.

Dźwięk Ganimedesa

Dźwięk pochodził z przesunięcia częstotliwości elektrycznych i magnetycznych w zakres słyszalny. Magnetosfera Jowisza dominuje nad magnetosferą jego księżyców i jest obecna w nagraniu, ale Ganimedes jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada pole magnetyczne. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu jego jądra z płynnego żelaza. Nie jest to więc coś, co można nagrać na innych księżycach. Oczywiście nie usłyszałbyś tych dźwięków, gdybyś mógł odwiedzić Ganimedesa. Przypominają one jednak, że nawet pozornie martwe światy są często pełne aktywności, którą można wykryć za pomocą odpowiednich instrumentów. To tylko kwestia tego, jak łatwo jest tę aktywność zauważyć.

Zobacz też: Xbox Game Pass — jakie gry dojdą do biblioteki w 2022 roku?

Ścieżka dźwiękowa była częścią większego briefingu Juno, podczas którego zespół misji ujawnił najbardziej szczegółową mapę pola magnetycznego Jowisza. Dane pokazały, jak długo zajmie Wielkiej Czerwonej Plamie i równikowej Wielkiej Niebieskiej Plamie poruszanie się wokół planety: odpowiednio około 4,5 roku i 350 lat. Odkrycia pokazały również, że strumienie jetstream ze wschodu na zachód rozrywają Wielką Błękitną Plamę, oraz że cyklony polarne zachowują się podobnie jak wiry oceaniczne na Ziemi.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy