ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ReactOS

Darmowy klon Windowsa dostał aktualizację – nie, to nie jest ani Linux, ani UNIX

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

ReactOS jest wolnym systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, który ma być pełną reimplementacją jądra i systemu Windows NT. Tym samym daje on natywną możliwość uruchamiania aplikacji, gier i sterowników zaprojektowanych dla Windowsa. Jest on rozwijany od 1996 roku, a teraz pierwsze nowe wydanie od zeszłego roku jest dostępne do pobrania.

ReactOS 0.4.14

ReactOS

Zespół ReactOS napisał we wpisie na blogu:

Zajęło nam ponad rok, aby doprowadzić to wydanie do formy i naprawić regresje. Jako taki, ReactOS 0.4.14 nie zawiera najnowszych rozwiązań, które reklamowaliśmy w 2021 roku na naszym blogu i w mediach społecznościowych. Zamiast tego można je znaleźć w naszych buildach nightly. Potraktujcie to jako wydanie konserwacyjne i bądźcie czujni na to, co nadejdzie w przyszłości!

ReactOS 0.4.14 zawiera pierwszą implementację 'Send To’ w powłoce, która była dostępna w systemie operacyjnym Microsoftu od Windows 2000 i pozwala na szybkie udostępnianie plików aplikacjom jak na przykład utworzenie nowego maila z plikiem jako załącznikiem. ReactOS posiada również teraz opcję Otwórz lokalizację pliku i Otwórz wiersz poleceń tutaj po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na plik lub katalog. Zgodność z oprogramowaniem Windows również powinna być nieco lepsza, dzięki zaktualizowanym bibliotekom DLL z projektu Wine. 

Zobacz też: Mapy Google z nową funkcją w przeglądarce – będzie wygodniej

Ta aktualizacja zawiera także ulepszenia implementacji Internet Control Message Protocol, Plug n’ Play, obsługi wyjątków dla oprogramowania napisanego w C, bootloadera, klawiatury ekranowej i czcionek. Wszystkie te zmiany oznaczają, że ReactOS działa nieco płynniej i zużywa mniej pamięci niż poprzednio — w większości przypadków cały system operacyjny powinien zużywać mniej niż 100 MB pamięci operacyjnej podczas bezczynności. Oczywiście ReactOS niemal nikomu nie zastąpi Windowsa. Jest jednak naprawdę imponującym osiągnięciem technologicznym. Konto projektu na Twitterze często zamieszcza przykłady aplikacji, gier i komputerów, które działają z ReactOS. Podczas gdy większość w pełni kompatybilnego oprogramowania jest dość stara, jak Diablo 2 i Microsoft Office 97, niektóre nowoczesne aplikacje, takie jak VLC Media Player, są również funkcjonalne.

Źródło: XDA, ReactOS

    Sprawdź najnowsze wpisy