ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
wiosenne bonusy w Orange

Orange musi wypłacić rekompensaty klientom za aktywację niechcianych usług

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował, że Orange wypłaci rekompensaty swoim klientom. Pieniądze mogą otrzymać osoby, które nieświadomie aktywowały płatne usługi zaproponowane przez pomarańczowego operatora. Chodzi o tzw. direct billing i usługi aktywowane poprzez powiadomienia flash SMS.

Rekompensaty dla klientów Orange

Orange rekompensaty

UOKiK otrzymywał skargi od klientów Orange, którzy byli zdziwieni podejrzanie wysokimi rachunkami. Okazało się, że zostały im naliczone opłaty za dodatkowe usługi. Ze zgłoszeń wynikało, że do aktywacji usług dochodziło nieświadomie – przez kliknięcie w tzw. flash SMS-a, w link na stronie internetowej, w reklamę w grze mobilnej, a także przy wykorzystaniu karty SIM w routerze — wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Postępowanie urzędu dotyczyło usług nietelekomunikacyjnych oferowanych przez Orange (Gdzie jest Dziecko, Chroń dzieci w sieci, Nawigacja Orange, CyberTarcza oraz Zabezpiecz PESEL) oraz usług podmiotów trzecich (m.in. GAMEMINE, KidzInMine, VIDIX.mobi). W większości były to usługi subskrypcyjne. Opłaty mogły wynosić nawet 14,99 zł tygodniowo.

UOKiK zakwestionował m.in. brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku OK oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz niepełne odpowiedzi na reklamacje. Urząd przypomina, że aktywacja płatnych usług może nastąpić tylko za świadomą zgodą użytkownika. Operator musi informować o tym, że usługa jest płatna, ile dokładnie kosztuje oraz co spowoduje kliknięcie danego przycisku.

Czytaj także: Facebook został uznany za najgorszą firmę 2021 roku

Zgodnie z decyzją UOKiK Orange wypłaci rekompensatę w wysokości podwojonej ceny aktywowanych usług. Rekompensaty otrzymają byli i obecni klienci, którzy nieświadomie aktywowali płatne usługi i złożyli reklamacje do operatora. Orange ma również nie stosować już flash SMS-ów oraz zmienić standardy rozpatrywania reklamacji. Szczegółowe warunki uzyskania rekompensaty są dostępne w decyzji, którą można znaleźć na stronie UOKiK w rubryce Pliki do pobrania.

źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy