ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Facebook pozwany w sprawie morderstwa

Facebook został uznany za najgorszą firmę 2021 roku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Meta, którą większość ludzi nadal zna jako Facebook, zakończyła jeden z najbardziej kontrowersyjnych lat. Z tego też powodu została ona ogłoszona najgorszą firmą 2021 roku. A pamiętajmy, że konkurencja była całkiem spora w tej dziedzinie — weźmy takiego Blizzarda i wszystkie afery z nim związane: od molestowania, po zwolnienia czy groźby śmierci w stronę podwładnych.

Facebook najgorszą firmą 2021

Facebook najgorszą firmą 2021

No dobrze, ale kto w ogóle zadecydował o tym, że ten niechlubny tytuł przypadł właśnie Facebookowi? Otóż Yahoo Finance ma pewną tradycję, że w grudniu ogłasza Spółkę Roku. Ten zaszczytny tytuł przypadł Microsoftowi. Nas jednak interesuje tutaj kolejna kategoria, która brzmi: Najgorsza firma z ostatnich 12 miesięcy. Jak jednak wybrano najgorszą firmę? Otóż 1541 osób odpowiedziało na otwartą ankietę między 4 a 5 grudnia. Padły dziesiątki nazw, ale zwycięzca był bardzo wyraźny: Facebook, lub Meta. Tym samym firma ta zdobyła 8% głosów. Było to zdecydowane zwycięstwo firmy Marka Zuckerberga: Facebook/Meta otrzymał o 50% więcej głosów niż zajmująca drugie miejsce Alibaba. Jak widać, zmiana nazwy niw koniecznie przełożyła się na poprawę wizerunku.

zobacz też: Biometryczna karta płatnicza w ofercie polskiego banku — jak to działa?

Wynik nie jest całkowicie zaskakujący. 2021 był najgorszym rokiem Facebooka od czasu uwikłania w skandal Cambridge Analytica w 2018 roku. Była trwająca kontrowersja związana z udostępnianiem danych WhatsApp, sprzedawanie numerów telefonów użytkowników, rzekome zawyżanie przez niego oglądalności, kolejne pozwy antymonopolowe, walka z Apple o politykę przejrzystości śledzenia aplikacji firmy z Cupertino, potężna awaria i projekt Instagram for Kids. Jednak największy PR hit przyszedł we wrześniu: wtedy wyciekły dokumenty informujące świat o tym, że Facebook przeprowadził badania udowadniające szkodliwość Instagrama dla nastolatków i… schował je do szuflady. Na deser zaś mamy sprawy sądowe związane ze zmianą nazwy na Meta, ponieważ firmy o takiej nazwie istniały już wcześniej. No cóż, nie był to zbyt łaskawy rok dla Facebooka.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy