ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Biometryczna karta płatnicza

Biometryczna karta płatnicza w ofercie polskiego banku — jak to działa?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W ofercie Banku Pocztowego pojawiła się biometryczna karta płatnicza opracowana przez firmę Thales. Póki co mogą z niej korzystać klienci instytucjonalni. Karta jest wyposażona w czytnik do biometrycznego kodowania odcisku palca.

Biometryczna karta płatnicza w Banku Pocztowym

Biometryczna karta Mastercard oferowana przez Bank Pocztowy posiada na awersie czytnik linii papilarnych. Bank zapewnia, że czytnik spełnia bardziej rygorystyczne normy, niż czytniki w smartfonach. Karta posiada homologację laboratoriów niezależnych oraz akredytowanych przez Mastercard. Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest prawidłowy, dioda na karcie zapala się na zielono. Płatność zostaje zrealizowana. Gdy palec do czytnika przyłoży nieuprawniona do tego osoba, dioda zapala się na czerwono i nie dochodzi do transakcji. Odcisk palca pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS ani bankomatu.

Co z zasilaniem biometrycznej karty? Bank Pocztowy zapewnia, że nowy produkt nigdy się nie rozładuje. Biometryczna karta najzwyczajniej nie posiada baterii. Za każdym razem pobiera energię z terminala POS. Od 20 grudnia biometryczna karta jest dostępna dla instytucjonalnych klientów Banku Pocztowego. W styczniu 2022 roku karta ma być dostępna również dla małych i średnich przedsiębiorców. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe. Dotychczas w Europie z tego nowoczesnego rozwiązania mogli korzystać wyłącznie klienci francuscy – tak o biometrycznej karcie mówi Agata Kontrym-Woś, członek Zarządu Thales DIS Polska odpowiadająca za obszar sprzedaży Banking & Payment Services.

Czytaj także: Nowa aplikacja wykryje niedozwolone zapisy w umowach

Projekt związany z wprowadzeniem na polski rynek biometrycznej karty płatniczej trwał 5 miesięcy. Wspólne działanie oprócz Banku Pocztowego prowadziły Fiserv Polska S.A., Mastercard oraz Thales. Pierwsze wnioski o karty biometryczne złożyły firmy Fines, Helikon oraz EasySend.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy