ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
podwyżki cen prądu od stycznia

Duże podwyżki cen prądu od 1 stycznia już pewne — o ile dokładnie wzrosną rachunki?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Od 1 stycznia czekają nas duże podwyżki cen prądu. Nowe taryfy zostały właśnie zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Biorąc pod uwagę, jak znacząca część urządzeń w naszych domach jest zasilanych prądem, podwyżki dla wielu osób mogą być dotkliwe.

Podwyżki cen prądu od stycznia — ile dokładnie wyniosą?

podwyżki cen prądu od stycznia

O możliwych podwyżkach cen prądu informowaliśmy niemal równo miesiąc temu. Minister aktywów państwowych nazywał je przykrą koniecznością, a winą za nie obarczał Unię Europejską, a konkretnie jej działania w kwestii klimatu.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził już taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Co roku spółki kalkulują swoje koszty oraz określają ceny energii, a następnie dają je urzędowi do zatwierdzenia. Zadaniem URE jest wyrażenie zgody na nowe taryfy wtedy, gdy uzna, że ich poziom równoważy interesy firm energetycznych i odbiorców.

Z wyliczeń przedstawionych przez URE wynika, że rachunki za prąd w gospodarstwach domowych w 2022 roku wzrosną o ok. 24%. Dla przeciętnego gospodarstwa oznacza to o 21 zł netto więcej do zapłaty każdego miesiąca. Taryfy zatwierdzane przez URE czterem tzw. sprzedawcom z urzędu mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. To 63% wszystkich odbiorców w tej grupie. Pozostali odbiorcy (a jest ich ponad 5,8 mln) korzystają z ofert wolnorynkowych niepodlegających zatwierdzaniu.

Czytaj także: BanBye wystartował — tak wygląda polski odpowiednik YouTube’a

Zatwierdzone przez Prezesa URE 17 grudnia br. stawki taryf wyliczone zostały na podstawie przepisów obowiązujących w dniu zatwierdzenia taryfy, zgodnie z którymi akcyza wynosi 5 zł za MWh energii — czytamy w komunikacie URE. Urząd przypomniał, że ustawodawca przewidział obniżkę podatku VAT na sprzedaż energii i zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do maja 2022 roku. Jeśli dojdzie to do skutku, to może wpłynąć na końcowe rachunki konsumentów.

źródło: PAP, URE

Sprawdź najnowsze wpisy