ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Poczta Polska

Poczta Polska robi wszystko, by ją omijać – od 1 stycznia drożeją przesyłki krajowe

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Poczta Polska podnosi ceny za wysyłkę, a nowy cennik będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany nie są może drastyczne i nie dotkną wszystkich formatów, ale dla osób, które z usług Poczty Polskiej muszą korzystać często, zmiana może być zauważalna. Co dokładnie podrożeje i dlaczego?

Poczta Polska podnosi ceny – nowy cennik od 1 stycznia 2022

Poczta Polska podnosi ceny

Rekordowa inflacja i cała masa innych problemów nie jest głównym powodem, dla którego Poczta Polska zmuszona była do zmiany obowiązującego teraz cennika. Jak czytamy na stronie internetowej, chodzi o rosnące koszty transportu, wzrost cen surowców czy konieczność zachowania „wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku” przy spadającym wolumenie przesyłek. Do tego Poczta Polska nie może zamykać placówek, które są nierentowne i stąd też pierwsza od trzech lat zmiana w cenniku. Ważna informacja jest tutaj taka, że ceny przesyłek w obrocie zagranicznym oraz paczek pozostaną bez zmian. Co więc się zmienia?

Chodzi o wybrane formy przesyłek w obrocie krajowym. Podwyżki będą sięgały od 2 do 11 procent, więc nie mówimy tutaj o ogromnej zmianie. „Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o zaledwie 10 gr.” Przesyłka listowa nierejestrowana zamiast 4,10 zł (Format S) będzie kosztować 4,50 zł. Format M podrożeje o 40 groszy, a L o 70. Przesyłki polecone zdrożeją o 10 i 30 groszy (Format S oraz M).

Zobacz też: BanBye wystartował — tak wygląda polski odpowiednik YouTube’a.

Zmiany nie są więc drastyczne, ale można mieć pewne obawy co do samej terminowości w dostarczaniu przesyłek, które podrożeją. Trzeba liczyć na to, że wraz ze wzrostem cen, wzrośnie też jakoś obsługi.

Źródło: Poczta Polska

Sprawdź najnowsze wpisy