ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Rivian zbuduje fabrykę o wartości pięciu miliardów dolarów w Georgii

Autor: Borys Francuz Kategoria: Newsy

Amerykański producent samochodów elektrycznych planuje kolejny krok w rozwoju marki. Rivian chce zbudować drugą fabrykę pojazdów o wartości 5 miliardów dolarów.

Rivian — ambitne plany producenta

Rivian jest amerykańskim producentem samochodów elektrycznych

Wspierany przez Amazon startup Rivian zamierza zbudować swoją drugą fabrykę. Pierwsza już istniejąca mieści się w Illionois, a nowa przeniosłaby część produkcji do Georgii. Spółka w nowej fabryce planuje montować do 400 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Firma przedstawiła swój pomysł dziś po kilku miesiącach spekulacji na temat tego, gdzie miałby się mieścić nowy zakład.

Rivian rozpocznie budowę obiektu o wartości 5 miliardów dolarów latem 2022 roku. Amerykanie spodziewają się, że produkcja w Georgii ruszy już w 2024 roku. Rivian aktualnie buduje swoje elektryczne pickupy w dawnej fabryce Mitsubishi w mieście Normal w stanie Illinois. Firma przygotowuje się do rozpoczęcia budowy swojego elektrycznego SUV-a i jest zaangażowana w produkcję 100 000 niestandardowych samochodów dostawczych dla Amazona. Taka ekspansja oznacza także poszukiwania nowego miejsca, gdzie fabrykę można stworzyć od podstaw.

Zobacz też: Neymar zawarł umowę z Facebook Gaming!

Producent prowadził rozmowy, chociażby z miastem Forth Worth w Teksasie na temat budowy nowej fabryki. Firma jeszcze w sierpniu oceniała „wiele innych lokalizacji”. Nowa fabryka w Georgii zostanie zbudowana około godzinę drogi na wschód od Atlanty i zatrudni 7500 pracowników. Rivian informuje, że planuje również budowę „pobliskiego” zakładu produkcji ogniw akumulatorowych w tym regionie.

Rivian generuje ogromne pieniądze

Założona w 2009 roku firma Rivian powoli podążała ścieżką do miejsca, w którym jest dzisiaj. Z cienia producent wyszedł dopiero w 2018 roku. Było to krótko przed debiutem pickupa R1T i SUV-a R1S na tegorocznym LA Auto Show. Od tego czasu rozpoznawalność marki rośnie niewiarygodnie. Rivian zatrudnia tysiące pracowników oraz zbiera miliardy dolarów finansowania od Amazona, Forda, T. Rowe Price i innych przedsiębiorców. Spółko ostatnio weszła nawet na giełdę z jedną z największych „pierwszych ofert publicznych” w historii USA.

Wielkie ambicje startupu mają równie wielką cenę. Firma planuje wydać 8 miliardów dolarów do końca 2023 roku. Rivian ujawnił, że stracił 1,23 miliarda dolarów w trzecim kwartale 2021 roku, chociaż w ostatecznym rozrachunku i tak generuje przychód, ponieważ dostarczył pierwszych 11 pickupów R1T. Producent zakończył kwartał z bilansem 5,2 miliarda dolarów w gotówce, ale mówi się, że wpływy z giełdy i innych niedawnych ruchów finansowych zwiększyły tę kwotę do 19,9 miliarda dolarów.

Rivian dostał około 55 000 zamówień przedpremierowych na R1T i R1S. Producent podjął rękawice i powiedział, że wyprodukowanie wszystkich tych pojazdów wraz z dostawczakami dla Amazona zajmie dwa lata. Firma wciąż pracuje nad innymi przyszłymi modelami i planuje sprzedawać samochody dostawcze innym klientom komercyjnym. Zakład w Illinois jest obecnie w stanie wyprodukować tylko 150 000 pojazdów rocznie, chociaż Rivian zakomunikowało, że wierzy w zwiększenie tej liczby do 200 000 egzemplarzy w 2023 roku.

Źródło: The Verge

    Sprawdź najnowsze wpisy