ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
handel certyfikatami na telegramie

„Szczepienia bez szczepień” – na Telegramie trwa handel fałszywymi certyfikatami

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Wiele niezaszczepionych osób chciałoby mieć tzw. paszport covidowy — na Telegramie właśnie trwa handel takimi certyfikatami. Oszuści otworzyli w sieci kanał pod nazwą VaccineShop. Skorzystanie z ich oferty może skutkować licznymi problemami, przy czym utrata ok. 2 tysięcy złotych jest najmniejszym z nich.

Tak wygląda handel fałszywymi certyfikatami covidowymi na Telegramie

Oszuści rozsyłają informację o możliwości uzyskania fałszywego certyfikatu na Instagramie, choć niewykluczone, że są obecni także na innych platformach. Oferujemy możliwość zaszczepienia bez wykonywania szczepień — zapewniają. To zaszczepienie polega jedynie na wpisie do bazy osób zaszczepionych i wygenerowaniu fałszywego certyfikatu. Osoba korzystająca z takiej usługi nie przyjmuje żadnego preparatu. Oszuści zachęcają do skorzystania z propozycji, przedstawiając wizję uniknięcia obostrzeń związanych z pandemią i podsyłają link do profilu VaccineShop na Telegramie. Jedna z takich wiadomości została wysłana również do mnie. Powyżej możecie zobaczyć zrzuty ekranu.

Na Telegramie mamy już podany konkretny cennik usługi. Najtańsza jest szczepionka J&J (1000-1300 zł), za pozostałe (Pfizer, Moderna, AstraZeneca) trzeba już zapłacić 1400-1900 zł w zależności od metody płatności. Dopuszczalne są m.in. kryptowaluty i płatności Revolut. Prowadzący konto zamieścili również informacje o osobach, z którymi mogą kontaktować się zainteresowani szczepieniem.

Czytaj także: Czy PayPal bez uzasadnienia blokuje środki na koncie? UOKiK to sprawdzi

Skorzystanie z tego typu oferty może być początkiem poważnych kłopotów. Nie chodzi tu tylko o brak otrzymania certyfikatu mimo zapłacenia oszustom (czego nie można wykluczyć) czy nawet o konsekwencje prawne. Osoba z fałszywym certyfikatem będzie miała bardzo poważny problem, gdy naprawdę zechce się zaszczepić, ponieważ już figuruje w bazie jako zaszczepiona. Ponadto jeśli trafi do szpitala z objawami koronawirusa, fałszywa informacja o szczepieniu może zmylić lekarzy i utrudnić im niesienie pomocy.

Sprawdź najnowsze wpisy