ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
OPPO wysuwany aparat

Technologie przyszłości od OPPO – wysuwany aparat, USC i… sterowany samochodzik

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

OPPO INNO DAY 2021 przyniosło już całkiem sporo nowości, a teraz firma podsumowuje to, co mogło nam umknąć. Technologie przyszłości według OPPO to różnego rodzaju sprzęty, a wśród nich nie mogło zabraknąć rozwiązań dla smartfonów. Pokazano także przyszłość świata wirtualnego oraz zdalnie sterowany samochodzik, do którego obsługi wykorzystano sieć 5G.

Technologie przyszłości od OPPO – wysuwany aparat

Ostatnie dni przyniosły sporo dobrego od OPPO. Nam udało się na żywo zobaczyć i chwilę potestować najnowszy składany smartfon producenta. OPPO Find N to kompaktowe rozwiązanie, które charakteryzuje się wyjątkowo dobrze spasowanym wyświetlaczem. Na żywo robi to ogromne wrażenie, więc warto sprawdzić naszą relację z zamkniętego pokazu tego smartfona. Szkoda tylko, że OPPO Find N trafi do sprzedaży w Chinach, a w Europie najprawdopodobniej niestety nie. OPPO pokazało także specjalne okulary do AR czy koprocesor. Co więc jeszcze przygotowało OPPO?

Jednym z ciekawszych rozwiązań może być wysuwany aparat OPPO (oryg. OPPO Retractable Camera). Ten wyposażono w ogniskową 52 mm, co przekłada się na dwukrotny zoom optyczny. Dzięki wysuwaniu udało się tutaj wykorzystać 1/1,56-calowy czujnik SONY IMX766. Do tego dochodzi także optyczna stabilizacja obrazu oraz auto-focus (AF). Zastosowanie takiego mechanizmu ma nie wpływać na komfort użytkowania smartfona. Po schowaniu aparat nie będzie bowiem wystawał ponad obudowę telefonu i ma być odpowiednio zabezpieczony tak, by chronić mechanizm przed skutkami upadku. Aparat chowa się w czasie 0,6 sekundy, więc naprawdę szybko, a sam mechanizm jest odporny na zachlapania oraz kurz. Trzeba czekać teraz na to, aż sprzęt pojawi się na rynku.

Zobacz też: Orange zbudowało sieć 4G i 5G w fabryce Nokii w Polsce.

OPPO USC

Do tego OPPO dalej rozwija swoją technologię under-screen camera (USC), czyli aparat umieszczany bezpośrednio pod wyświetlaczem smartfona. Na wprowadzenie tego do sprzedaży pewnie jeszcze chwilę poczekamy, ale znając OPPO możemy się mile zaskoczyć. Jednocześnie firma pracuje nad algorytmem redukcji dyfrakcji AI czy lepszą kontrolą jeżeli chodzi o oddanie kolorów na ekranie.

Digital Human – przyszłość jest wirtualna

OPPO Digital Human

Brakowało wam wirtualnych postaci, które wyglądają jak żywe? Tutaj pomocne może być to, co zaprezentowało OPPO, czyli „cyfrowego człowieka”. Coraz częściej przenosimy się w końcu do przestrzeni wirtualnej i tutaj zastosowanie Digital Human może być czymś ciekawym. Oprogramowanie pozwoli na komunikowanie się z użytkownikiem za pomocą dźwięku i… emocji. Rozwiązanie ma bowiem naśladować ludzi. Digital Human może zachowywać się jak wirtualny trener, a OPPO chciałoby, żeby w przyszłości przejmował takie zadania jak np. prowadzenie obsługi klienta czy transmisji on-line.

OPPO Digital Human to opracowana przez OPPO technologia tworzenia hiperrealistycznych wirtualnych postaci, które mogą mówić, poruszać się i wchodzić w interakcje, jak prawdziwa osoba. Integrując możliwości sztucznej inteligencji, takie jak rozpoznawanie semantyczne, rozpoznawanie cech, synteza głosu, synchronizacja ułożenia ust i wrażenia dynamiczne, OPPO Digital Human może powielać do 30 różnych rodzajów wzorów twarzy i mimiki, czyniąc interakcję z użytkownikiem bardziej realistyczną.

OPPO informacja prasowa

Do tego OPPO opracowuje aplikację CybeReal 2.0 do przetwarzania przestrzennego i pozycjonowania w świecie AR. Tutaj będą wykorzystywane dane z otoczenia do budowania wirtualnej repliki świata rzeczywistego za pomocą kamer smartfonów czy czujników Bluetooth.

Sieć 5G dalej rozwijana

OPPO 5G SA Ericsson

Ostatnią z zaprezentowanych rzeczy jest coś, co teraz może być zabawką, a w przyszłości dużo zmienić. OPPO pokazało bowiem projekt, który przygotowano wspólnie z Ericssonem, gdzie z wykorzystaniem sieci 5G SA można było sterować zabawkowym samochodem.

5G Remote Racing to wspólny projekt firm OPPO i Ericsson bazujący na nowych i najważniejszych możliwościach 5G. Za pomocą systemu 5G Remote Racing, gracze mogą sterować zdalnie samochodami RC (Radio Controlled) za pomocą sieci 5G SA, używając do tego smartfonów OPPO. Niezależnie od miejsca, w dowolnym momencie, będzie można rozwijać prędkość nawet do 70 km/h. System 5G Remote Racing wykorzystuje w pełni zalety sieci 5G m.in. bardzo niski poziom latencji na poziomie 10 ms oraz dużą przepustowość, dając w efekcie niesamowitą interakcję pomiędzy samochodem a kierowcą.

OPPO informacja prasowa

Źródło: OPPO informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy