ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
podpis elektroniczny microsoft teams

Potwierdzenie tożsamości i podpis elektroniczny działają już w Microsoft Teams

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W aplikacji Microsoft Teams można już stosować podpis elektroniczny e-dowodem oraz zdalnie potwierdzać swoją tożsamość. To efekt współpracy firmy Billenium i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Podmioty te dodały funkcjonalności aplikacji eDO App do platformy Inperly. W ramach wspólnych działań powstało Inperly for Teams.

Podpis elektroniczny w Microsoft Teams

Inperly for Teams to rozwiązanie oparte m.in. na technologiach SharePoint i Azure, które dostarczyła firma Microsoft. Dzięki niemu użytkownicy popularnej aplikacji do wideokonferencji mogą zdalnie potwierdzać swoją tożsamość z użyciem dowodu osobistego, a w przyszłości paszportu. Na tym jednak nie koniec — osoby korzystające z Microsoft Teams mogą również podpisywać dokumenty w tej aplikacji wykorzystując podpis elektroniczny znajdujący się w e-dowodzie.

Inperly (In person, remotely) jest hybrydową platformą do komunikacji pomiędzy firmą a jej klientem. Jest wykorzystywana m.in. w branży finansowej, ubezpieczeniowej, healthcare oraz telekomunikacyjnej. To narzędzie, które pozwala przeprowadzić cały proces sprzedażowy produktu, a także usługi. Z kolei eDO App umożliwia zdalne potwierdzenie tożsamości użytkownika i złożenie podpisu. Potrzeba do tego smartfona oraz dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Dowód osobisty z warstwą cyfrową (e-dowód) obecnie posiada ok. 7 milionów osób w Polsce (dane z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA). 3,7 miliona osób ma natomiast dowód z cyfrowym podpisem osobistym. Według szacunków do końca 2026 roku 90% dowodów osobistych w Polsce będzie miało warstwę cyfrową.

Czytaj także: Microsoft zaprezentował Windows 11 w wersji 22523. Oto nowości i zmiany

Wspólnie stworzone rozwiązanie Inperly for Teams ułatwi funkcjonowanie milionom Polaków, którzy będą mogli składać swój podpis w bezpiecznym środowisku chmurowym. Współpraca obu firm z wykorzystaniem technologii Microsoft udowadnia, że w Polskiej Dolinie Cyfrowej mogą powstawać pionierskie rozwiązania na skalę światową – podkreśla Piotr Grzywacz, członek zarządu Microsoft w Polsce.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy