ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows Terminal

Wiersz poleceń w Windows 11 się zmieni – zastąpi go Windows Terminal

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Windows Terminal będzie domyślnym narzędziem w Windows 11. Zniknie więc klasyczny wiersz poleceń, do którego wielu użytkowników zdążyło się już przyzwyczaić, a przynajmniej nie będzie on już tak wyglądał. Zmiana będzie następowała powoli, ale już w przyszłym roku wiersz poleceń zostanie zastąpiony Windows Terminal. Już teraz można dokonać takiej zmian, jeżeli ktoś sobie tego życzy.

Windows Terminal zastąpi wiersz poleceń w Windows 11

Windows 11 jeszcze na dobre nie rozgościł się na komputerach, ale widać, że Microsoft szykuje coraz więcej zmian. Część z nich może się podobać, a niektóre niekoniecznie. Czy tak samo będzie z tą zmianą? Zapewne to kwestia przyzwyczajenia, a wielu użytkowników będzie zadowolonych z tego, co planuje Microsoft. Otóż w 2022 roku Windows Terminal ma stać się domyślnym narzędziem m.in. do wiersza poleceń. Microsoft chce, by Windows Terminal stał się czymś więcej, niż tylko narzędziem. Ma stać się „doświadczeniem”, co w informacji prasowej nazywane jest „command line experience”.

Do tej pory domyślnym emulatorem terminala w Windows był Windows Console Host (conhost.exe). Wiersz poleceń czy PowerShell zawsze były więc uruchamiane z jego wykorzystaniem. Od 2022 roku ma się to zmienić, a przynajmniej w Windows 11. Użytkownicy niby mogli samodzielnie zmienić terminal, ale nie było to takie proste. Microsoft otwiera się tym samym na nowe narzędzia, bo choć domyślnie ma to być Windows Terminal, to użytkownik będzie mógł sam wybrać inne rozwiązanie.

Zobacz też: Apple ułatwia wymazanie iPhone z iOS 15.2.

Dla zwykłych użytkowników Windowsa, taka zmiana dużo nie wniesie, ale developerzy będą mogli dzięki temu zrobić znacznie więcej. Windows Terminal został zaprezentowany w 2019 roku i pozwala m.in. na korzystanie z kilku zakładek jednocześnie (np. wiersza poleceń i PowerShell). Jako domyślne rozwiązanie Windows Terminal w Windows 11 pojawi się w 2022 roku. W systemie można to już ustawić na stronie ustawień deweloperskich w aplikacji Ustawienia.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy