Oppo MariSilicon X

MariSilicon X oficjalnie zapowiedziane – oto koprocesor od Oppo

1 minuta czytania
Komentarze

Oppo właśnie zaprezentowało swój pierwszy koprocesor, który ma być pierwszym krokiem firmy do stworzenia własnego SoC dla smartfonów. Firma nazywa go MariSilicon X. Jest to procesor neuronowy (NPU) zaprojektowany, aby znacznie przyspieszyć zadania uczenia maszynowego, takie jak te używane w przetwarzaniu obrazu i wideo. Warto podkreślić, że obecnie to właśnie algorytmy i AI w dużej mierze odpowiadają za jakość zdjęć w smartfonach.

Oppo MariSilicon X

Oppo MariSilicon X

Za produkcją układu stoi TSMC, które wykorzystuje do tego celu 6 nm proces technologiczny. Obecnie jest to dość dojrzała technologia, dająca również daje pewne zyski w zakresie efektywności energetycznej w porównaniu do wyższych procesów produkcyjnych. Producent chwali się, że MariSilicon X jest 20 razy szybszy i zużywa o połowę mniej energii niż koprocesor w Oppo Find X3 Pro, czyli obecnym flagowcu firmy. Ma to umożliwić przetwarzanie RAW w czasie rzeczywistym, jak również 4K AI Night Video z podglądem na żywo. Teoretyczna wydajność kończy się na 18 trylionach operacji na sekundę, co jest lepszym wynikiem, niż ten osiągany przez Neural Engine Apple w A15, który jest w stanie wykonać do 15,8 trylionów operacji na sekundę.

Zobacz też: YouTube TV w opałach — telewizja traci kanały

MariSilicon X robi wrażenie na papierze, ale będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak to przełoży się na praktykę. Oppo twierdzi, że nowy chip zadebiutuje w nadchodzącej linii telefonów Find X, która zostanie zaprezentowana w pierwszym kwartale 2022 roku. Założyciel i dyrektor generalny Oppo Chen Mingyong powiedział, że to dopiero początek i firma będzie dalej inwestowała w kolejne autorskie układy. 

Źródło: TechSpot

Motyw