ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
InPost ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku

Opakowania wielokrotnego użytku – InPost i MODIVO chcą zrewolucjonizować e-commerce

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

InPost razem z MODIVO wprowadzają do obiegu ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku. I robią to jaki pierwsi w Polsce, a niewykluczone także, ze jako pierwsi w Europie. Projekt ma na celu dbanie o środowisko naturalne, choć dużo będzie tutaj zależało od samych kupujących. Jeżeli ci będą chcieli współpracować, to może z tego wyjść coś dobrego.

InPost i MODIVO – ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku

Widać, że podejście do ekologicznych rozwiązań jest dla InPost wyjątkowo ważne. Była mowa już o ładowaniu pojazdów elektrycznych przy paczkomatach czy możliwości zwrotu elektroniki z wykorzystaniem paczkomatów. Teraz przyszła pora na kolejny krok, czyli wykorzystanie bardziej ekologicznych opakowań. InPost razem z MODIVO wprowadzają bowiem na rynek ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku. Chodzi o to, by kartony nie lądowały w koszu, a dało się je ponownie wykorzystać.

Tylko w ubiegłym roku w Polsce wysłanych zostało ponad 640 mln paczek, w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Niestety, opakowania są piętą achillesową branży e-commerce. Co roku setki milionów jednorazowych opakowań trafia na śmietniki. Przy obecnym wzroście rynku e-commerce kierunek jest tylko jeden – logistyka musi być nowoczesna, wydajna i jeszcze bardziej ekologiczna. Dlatego wprowadzamy pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań w e-commerce. Opakowania są dostosowane rozmiarem do wysyłanego produktu, aby nie przewozić powietrza. Jako lider rynku wierzymy, że dostępność Paczkomatów InPostu i łatwość ich obsługi umożliwi wprowadzenie prawdziwie efektywnego systemu obrotu opakowaniami zwrotnymi.

Rafał Brzoska, prezes InPost

Zobacz też: Dostawy do automatów Allegro One Box w kolejnych miastach.

Jak będzie można korzystać z opakowań wielokrotnego użytku?

Zasada korzystania z tego typu opakowań jest bardzo prosta. Obecnie będzie można takie opakowania znaleźć w ofercie MODIVO, czyli platformy modowej spółki eobuwie.pl z grupy CCC. Paczki, które będą do nas przychodziły, będzie można w łatwy sposób złożyć, a następnie zwrócić w dowolnym paczkomacie. Wewnątrz nich znajdował się będzie bowiem kod QR, który pozwoli na otworzenie skrytki w paczkomacie i zwrot kartonu. Ten następnie zostanie zdezynfekowany i wróci ponownie do obiegu. Proste rozwiązanie, a może przyczynić się do ogromnego zmniejszenia opakowań krążących w obiegu.

Zrównoważone podejście w kontekście rosnącego biznesu jest dla nas bardzo ważne. Badania rynkowe wskazują, że konsumenci są coraz częściej zaniepokojeni nadmiarem opakowań znajdujących się w obiegu i zastanawiają się nad możliwościami ich recyklingu. Ten temat jest również ważny dla naszych pracowników. Dlatego jako pierwsi w Polsce podejmujemy wyzwanie InPost i przyłączamy się do projektu, w ramach którego udostępnimy klientom opakowania wielokrotnego użytku. Po odebraniu przesyłki pudełko wystarczy zwrócić do najbliższego Paczkomatu InPost, by po dokładnym czyszczeniu wróciło do obiegu. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji – dołóżmy wspólnie cegiełkę do zielonej rewolucji w e-commerce!

Damian Zapłata, prezes eobuwie.pl S.A. z grupy CCC

Ekologiczny InPost

ekologiczne formy dostawy
Fot. InPost

To już kolejna inicjatywa od InPostu, która ma mieć znaczenie dla ekologii. Widać, że firma faktycznie chce coś zmienić i szuka do tego odpowiednich partnerów. Zapewne za MODIVO pójdą jeszcze inni, a już na pewno tak się stanie, jeżeli ten projekt okaże się sukcesem. Trudno jednak powiedzieć, jak wiele osób będzie chciało wracać do paczkomatu, by zostawić w nim karton. Można mieć tylko nadzieję, że będzie tak robiło jak najwięcej osób, ponieważ ten niewielki wysiłek faktycznie może mieć spore znaczenie dla ekologii. Czas pokaże, czy ten pomysł przyjmie się w Polsce, ale inicjatywa jak najbardziej godna pochwały.

W InPost zdajemy sobie sprawę, że przy obecnym wzroście rozwoju e-commerce kierunek jest jeden – logistyka musi być nowoczesna, wydajna i bardzo odpowiedzialna. Dlatego wierzymy, że nasi partnerzy w e-commerce dołączą do naszego projektu. Zapraszamy do projektu wszystkie firmy, które chcą wnieść swój wkład w działania ekologiczne. Opakowania wielokrotnego użytku to przyszłość.

Rafał Brzoska, prezes InPost

Źródło: InPost informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy