ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Śpiwory dbające o wzrok astronautów

Wygląda jak żelazne płuco, ale jego celem jest ochrona oczu astronautów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Astronauci muszą być okazami zdrowia. Dotyczy to także wzroku, który musi być idealny. Okazuje się jednak, że z powodu przebywania w przestrzeni kosmicznej zmysł ten ulega znacznemu pogorszeniu z powodu warunków w przestrzeni kosmicznej. To może się jednak zmienić, ponieważ naukowcy z UT Southwestern Medical Center opracowali śpiwór, który mógłby zapobiec lub zmniejszyć te problemy poprzez skuteczne odsysanie płynu z głów astronautów.

Śpiwory dbające o wzrok astronautów

Ponad połowa astronautów NASA, którzy udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na dłużej niż sześć miesięcy, rozwinęła problemy z widzeniem w różnym stopniu. W przypadku długich podróży na marsa może to stać się poważnym problemem. 

To byłaby katastrofa, gdyby astronauci mieli tak poważne upośledzenia zmysłu wzroku, że nie mogliby zobaczyć, co robią.

— Powiedział główny badacz dr Benjamin Levine w rozmowie z BBC.

Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Otóż podczas snu płyny gromadzą się w głowie, ale na Ziemi grawitacja ściąga je z powrotem do ciała, kiedy wstajemy. Jednak w przestrzeni kosmicznej, w warunkach niskiej grawitacji proces ten nie zachodzi. To z kolei wywiera nacisk na gałkę oczną, powodując jej spłaszczenie, które może prowadzić do zaburzenia zwanego zespołem neuro-okulistycznym związanym z lotem kosmicznym, lub SANS. Warto tu podkreślić, że Dr Levine odkrył SANS podczas lotów parabolicznych z prędkością zerowego G z pacjentami chorymi na raka. W ich głowach nadal znajdowały się porty, przez które otrzymywali chemioterapię. To dało naukowcom możliwość zmierzenia ciśnienia w ich mózgach.

Zobacz też: Tesla Cybertruck dziwniejsza, niż sądzono – szyba samochodu wygląda kuriozalnie

Aby zwalczyć SANS, naukowcy we współpracy z producentem sprzętu outdoorowego REI opracowali śpiwór, który obejmuje dolne partie ciała. Następnie włącza się urządzenie ssące przypominające odkurzacz, które zasysa płyn w kierunku stóp, zapobiegając jego gromadzeniu się w głowie. Jest to więc rozwiązanie bezinwazyjne. Około tuzina osób zgłosiło się na ochotnika do przetestowania tej technologii, a wyniki były pozytywne. Zanim NASA wprowadzi technologię na pokład ISS, należy odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o optymalną ilość czasu, jaką astronauci powinni spędzać w śpiworze każdego dnia. Trzeba też ustalić, czy każdy astronauta powinien go używać, czy tylko ci, którzy są narażeni na rozwój SANS.

Źródło: BBC

Sprawdź najnowsze wpisy