ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
star vibe

Polsko-niemiecka misja satelitarna STAR VIBE wkrótce trafi na orbitę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polska firma Scanway oraz German Orbital Systems przygotowują misję satelitarną STAR VIBE. Na przełom czerwca i lipca przyszłego roku planowane jest wyniesienie na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9. Przedsięwzięcie ma pozwolić sprawdzić, jak warunki kosmiczne wpływają m.in. na przetwarzanie i zapis danych z sensorów optycznych.

Misja STAR VIBE

Przygotowania do misji rozpoczęły się w czerwcu tego roku. Jej celem jest przetestowanie w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance). Sprawdzony zostanie również system do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment). Scanway planuje na przełom czerwca i lipca przyszłego roku wyniesienie na orbitę. Niemiecka firma German Orbital Systems przygotuje satelitę Cubesat 6U. To właśnie ten obiekt będzie zawierał ładunek optyczny polskiej firmy.

W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę — w Scanway tworzymy naprawdę wiele w międzynarodowych projektach. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii — mówi Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway. Jak dodaje, liczy na wyniki misji, którymi będzie można się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym.

Promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja. Misja STAR VIBE ma umożliwić sprawdzenie, jak te czynniki wpływają na elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach.

Czytaj także: Miasto na Marsie realne dzięki technologii NASA

Dwa instrumenty optyczne dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Pozwoli to na sprawdzenie najważniejszych komponentów ładunku naukowego satelity.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy