ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 (Pro) już bez OxygenOS 12 – aktualizacja wstrzymana, a my radzimy, jak ją naprawić

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

OnePlus przez całą swoją przygodę ze smartfonami kojarzy się z aktualizacjami i ogólnie oprogramowaniem. Tylko okresowo są to pozytywne aspekty, a czasami negatywne. Tym razem niestety zapowiada się na powtórkę z historii, kiedy zmiana podejścia do OxygenOS wywołuje problemy, które odbijają się na użytkownikach. Właśnie tak się stało z OxygenOS 12 (Android 12) dla OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro, czyli oprogramowaniem, które ostatecznie musiało zostać wycofane. Wszystko przez zbyt dużą liczbę błędów i niestabilne działanie. Niemniej jest pewna rada na to, jeżeli ktoś już zainstalował nowy system.

OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro kontra OxygenOS 12 i Android — firma musiała wstrzymać aktualizację

OnePlus 9 Pro 5G

Nie wszyscy muszą to pamiętać. OnePlus zaczął swoją przygodę z Cyanogen OS, czyli wariacją Androida od największych maniaków CyanogenMod, którzy ostatecznie założyli firmę. Jednak biznes nie poszedł po myśli twórców i wszystko się rozpadło. Legenda marki CyanogenMod teraz jest kontynuowana wraz z LineageOS, ale z OnePlusem? Został na lodzie i sam musiał zabrać się za rozwój oprogramowania. Dlatego OnePlus 2 i OnePlus X szybko przestały być wspierane, co bardzo negatywnie wpłynęło na opinię firmy. Tymczasem od serii OnePlus 3 producent zrobił obrót o 180 stopni. Do gry weszło 3-letnie wsparcie i wszystko szło po dobrych torach. Szybkie i pewne aktualizacje bardzo udanego OxygenOS zaczęły budować nową markę.

Niemniej od około roku można zauważyć zwiększoną liczbę negatywnych komentarzy, które dotyczą nakładki OnePlusa. Problematyczne aktualizacje, coraz więcej błędów i… ColorOS. Ogłoszenie zawężenia współpracy z OPPO i ich systemem oznacza kolejną przemianę. OnePlus Nord 2 był pierwszym smartfonem, gdzie obie nakładki spotkały się bardzo blisko. Spotkanie to uważam za udane. Tymczasem OxygenOS 12 na bazie ColorOS 12 (Android 12) już tak udane nie jest. Szybko wydana aktualizacja dla OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro okazała się niedopracowanym systemem.

Co dalej z OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro z OxygenOS 12?

OnePlus oficjalnie wstrzymał aktualizację do OxygenOS 12 dla OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro. Oczywiście jest to wynikiem mnóstwa publikacji niezadowolonych użytkowników. Co prawda oprogramowanie jest stabilne, ale błędy i różne, dziwne zachowania nie sprawiają wrażenia, że jest ono dopracowane. Dlatego programiści wracają do pracy, a tymczasem co mogą zrobić osoby, które już zainstalowały nowy system?

W Sieci pojawiła się teoria, która mówi, że aktualizacja do OxygenOS 12 jest problematyczna przez to, że to przejście na ColorOS 12. Dlatego wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne i na czystym systemie wszystko przygotować od początku. Wtedy większość problemów ma zniknąć.

Zobacz też: Koniec z irytującymi, „większymi” zakupami w Epic.

Co pozostaje więcej powiedzieć? Trzeba liczyć na powtórkę z historii, kiedy OnePlus podnosi się po mniej lub bardziej wymuszonej przemianie. Niewykluczone, że za rok OxygenOS znowu wstanie z popiołów i zaskoczy rewolucyjnymi rozwiązaniami.

Źródło: GSM Arena, XDA Developers

Sprawdź najnowsze wpisy