ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kosmiczny teleskop IXPE

SpaceX wystrzeliło kosmiczny teleskop NASA – dzięki niemu lepiej poznamy Czarne Dziury

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Rakieta SpaceX Falcon 9 wynosiła na orbitę okołoziemską kosmiczny teleskop NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE). Po raz pierwszy ogłoszony w 2017 roku IXPE jest pierwszym teleskopem kosmicznym zdolnym do pomiaru polaryzacji promieniowania rentgenowskiego, które pochodzi z kosmicznych źródeł, takich jak czarne dziury i gwiazdy neutronowe.

Kosmiczny teleskop IXPE

Na urządzenie składają się trzy teleskopy, które mogą śledzić i mierzyć kierunek, czas przybycia, energię i polaryzację światła. Kiedy dane z nich zostaną połączone, NASA może stworzyć obrazy, które dadzą nam lepszy wgląd w to, jak działają tajemnicze obiekty niebieskie, które emitują promieniowanie rentgenowskie. Na przykład, NASA ma nadzieję, że dzięki temu uda się nam dokładniej przyjrzeć strukturze Mgławicy Kraba — pozostałości po supernowej z gwiazdą neutronową szybko wirującą w jej centrum.

Zobacz też: Android Automotive 12 nie dla 32-bitowych samochodów – wnosi także wiele nowości

Obserwując czarne dziury, IXPE pomoże naukowcom uzyskać lepszy wgląd i poszerzyć wiedzę ludzkości na temat regionów kosmosu, które wciąż ledwo znamy, wyjaśnić wiele zagadnień, których nie rozumiemy, a także sprawić, że pojawią się kolejne pytania. Martin Weisskopf, główny badacz misji, powiedział podczas briefingu:

IXPE pomoże nam przetestować i udoskonalić nasze obecne teorie na temat tego, jak działa wszechświat. Możemy nawet odkryć bardziej ekscytujące teorie na temat tych egzotycznych obiektów niż to, co do tej pory hipotezowaliśmy.

Oczywiście nie jest to urządzenie na miarę teleskopu Hubble`a, czy Jamesa Webba, jednak takie mniejsze projekty również są istotne dla badań kosmosu.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy