ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Procesor Oppo NPU

Oppo wyprodukuje własny procesor – nie będzie to jednak SoC

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Oppo oficjalnie ogłosiło, że pracuje nad swoim własnym procesorem, jednak nie podzieliło się szczegółami na ten temat. Na szczęście mamy nieocenionego Digital Chat Station, który w formie przecieku za pośrednictwem Weibo zdradził więcej informacji na temat nadchodzącej jednostki. I chociaż to nie jest oficjalna informacja, to mamy tu do czynienia ze źródłem o bardzo wysokiej renomie sprawdzalności. Mimo wszystko należy traktować te doniesienia z pewnym dystansem.

Procesor Oppo NPU

Procesor Oppo NPU

Warto zacząć od tego, że procesor ten zostanie wyprodukowany przez TSMC w procesie technologicznym 6 nm. Nie będzie to jednak pełnoprawny SoC, a jedynie układ NPU (Neural Network Processing Unit). Będzie on więc uzupełniał możliwości podstawowego procesora firmy trzeciej. Sam układ ma być obecny nie tylko w smartfonach Oppo, ale także innych producentów, jak na przykład OnePlus. Warto tu dodać, że Xiaomi jakiś czas temu również stworzyło podobny układ. Ten jednak jest wykorzystywany jedynie na potrzeby firmy-matki i jej marek własnych.

Zobacz też: Zegarki Bemi oficjalnie wchodzą do Polski – tanie smartwatche mogą się podobać

Oczywiście dla wielu osób rozczarowaniem może być to, że nie dostaniemy pełnoprawnego SoC od Oppo. Należy jednak pamiętać, że zaprojektowanie nowoczesnego układu zawierającego szereg istotnych modułów jest bardzo trudnym zadaniem. Oppo zwyczajnie musi od czegoś zacząć, nim będzie w stanie wyprodukować coś, co może mu zastąpić układy Qualcomma czy MediaTeka. Natomiast NPU przy okazji pozwoli firmie zarobić na tej nauce, oraz przeprowadzić testy na bazie własnych użytkowników.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy