ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Qualcomm rezygnuje z Samsunga

Snapdragon 8 Gen1 w dwóch procesach technologicznych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Qualcomm niedawno ujawnił, że jego najnowszy flagowy chipset do smartfonów, Snapdragon 8 Gen1, będzie produkowany przez Samsunga w procesie technologicznym 4 nm. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest w porządku i mogą nastąpić pewne zmiany w produkcji nowego procesora. Wiele więc wskazuje na to, że amerykański gigant przynajmniej częściowo przeprosi się z TSMC. To natomiast dla nas, klientów oznacza istny ból głowy przy wyborze smartfonów.

Snapdragon 8 Gen1 od Samsunga i TSMC

Snapdragon 8 Gen1 od Samsunga i TSMC

Jeśli wierzyć ostatnim plotkom, Qualcomm jest niezadowolony z niskiej wydajności procesu produkcyjnego 4 nm Samsung Foundry. Jeśli problemy z produkcją będą się utrzymywać, firma może przenieść przynajmniej część produkcji układu Snapdragon 8 Gen1 do jego głównego rywala, czyli TSMC. Warto tu podkreślić, że procesy produkcyjne chipów oferowane przez Tajwańczyków są zazwyczaj lepsze niż te Koreańczyków pod względem wydajności energetycznej i produkcyjnej. Jeśli Qualcomm zdecyduje się wykonać niektóre chipy Snapdragon 8 Gen1 przy użyciu procesu Samsung Foundry, a inne przy użyciu procesu TSMC, mogą wystąpić różnice w wydajności lub efektywności energetycznej między nimi.

Zobacz też: Pixel Watch to szansa dla Wear OS. Samsung tego nie udźwignie

To oznacza, że albo poszczególne modele smartfonów będą dysponowały różniącymi się od siebie procesorami noszącymi tę samą nazwę, albo układy będą wymieszane w ramach tych samych modeli. To natomiast przełoży się na poszukiwanie smartfona z lepszym procesorem na podstawie numeru seryjnego. Oznacza to także, że właściciele dwóch pozornie identycznych smartfonów mogą mieć urządzenia, które się różnią między sobą w dość znaczący sposób. Nie jest to więc zbyt dobra sytuacja dla konsumentów.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy