ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD wykorzystuje nieudane procesory z konsol

AMD pracuje nad kolejnym komputerem z nieudanych konsol

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jako że ceny procesorów graficznych wciąż znacznie przekraczają sugerowane ceny detaliczne, a producenci sprzedają już gotowe komputery stacjonarne bez GPU, wiele osób zmuszonych jest albo czekać, albo płacić wygórowane ceny. Dla niektórych osób AMD wkrótce przygotuje rozwiązanie tymczasowe w postaci zestawu desktopowego opartego na konsolowych APU, który będzie dostarczany w zestawie z kartą graficzną Radeon RX 6600.

AMD wykorzystuje nieudane procesory z konsol

AMD wykorzystuje nieudane procesory z konsol

Na początku tego roku AMD zaczęło przerabiać układy Xbox Series X i PlayStation 5, które posiadają wadliwe GPU, na zestawy dla komputerów stacjonarnych. Są to zintegrowane rozwiązania, które składają się z małej płyty głównej mini-ITX, wlutowanych układów GDDR6 jako pamięci systemowej, pojedynczego gniazda rozszerzeń PCIe oraz zestawu pamięci masowych i opcji połączeń peryferyjnych. Firma po cichu wprowadziła 4700S Desktop Kit na rynek w czerwcu w cenie około 320 dolarów, ale nie mamy żadnych oficjalnych informacji na temat tego, ile sztuk zostało sprzedanych od tego czasu.

Zobacz też: Oto nowa matryca Samsunga – producent chwali się, że przypomina ludzkie oko

Według VideoCardz AMD przygotowuje teraz nowy 4800S Desktop Kit, który będzie wyposażony w te same, pochodzące z recyklingu, wadliwe APU z obecnej generacji konsol. APU w 4700S integruje 8-rdzeniowy, 16-wątkowy procesor Zen 2, który ma bazowe taktowanie 3,6 GHz i może być podkręcony do 4,0 GHz, ale 4800S ma być wyposażony w nieco podkręcony, wyżej taktowany APU. Zestaw 4700S Desktop Kit dostępny był z 8 lub 16 gigabajtami wlutowanej pamięci, tak samo może być w przypadku nowego zestawu. Co ciekawe, nowy 4800S Desktop Kit występuje w obudowie micro-ATX i posiada slot PCIe 4.0, podczas gdy 4700S posiadał slot PCIe 2.0, który był ograniczony przez szynę x4, co znacznie ograniczało możliwości wykorzystania kart graficznych. Nowy zestaw posiada także slot M.2 oraz łączność Wi-Fi, a także będzie obsługiwał chłodzenia procesora AM4. Niweluje on więc wszystkie wady poprzednika. Dodatkowo AMD będzie dołączać do 4800S kartę graficzną Radeon RX 6600, która powinna wystarczyć do uruchomienia najnowszych gier w rozdzielczości 1080p. Dokładna data premiery nie jest jasna, ale osoby z branży uważają, że AMD celuje w 1 kwartał 2022 roku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy