android m logo

Jedną z nowości Androida 6.0 będzie rozszerzona kontrola użytkownika nad uprawnieniami aplikacji. W dotychczasowych edycjach systemu użytkownik mógł co najwyżej zapoznać się z wymaganymi przez instalowaną aktualizację uprawnieniami (mowa o rozwiązaniach dostarczanych na gotowo). W nadchodzącym systemie uzyskamy realną kontrolę nad każdym z uprawnień. Wersja Preview 3 pozwala zapoznać się z tą funkcją w praktyce.

android-uprawnienia-1024x607

Na powyższym zrzucie ekranie widzimy nowe okno dialogowe, które zobaczymy przy instalacji każdej aplikacji:  gdy jakaś aplikacja nie posiada pewnego uprawnienia, którego wymaga w danym momencie wyświetli zapytanie o pozwolenie na dostęp.

Dla przykładu Chrome zapyta o dostęp do mikrofonu, aplikacja aparatu do aparatu itd.

Użytkownik będzie miał możliwość zezwolić lub odrzucić dostęp. Zaznaczając odpowiednie pole możemy też podjąć decyzję na stałe – w konsekwencji dana aplikacja nie będzie więcej pytać o dane uprawnienie.

android-uprw-block

Jeśli użytkownik zablokuje uprawnienie aplikacja utraci część funkcjonalności. Program będzie mógł jednak informować użytkownika o tym, że część jego funkcjonalności nie jest dostępna (przykład u góry). Obok komunikatu będzie umieszczony przycisk otwierający ustawienia uprawnień, gdzie użytkownik będzie mógł je przyznać ponownie.

Rozszerzony dostęp do uprawnień to bez wątpienia najważniejsza nowość nadchodzącego Androida Marshmallow. Szkoda tylko, że przyszło nam czekać tak długo na dostęp do tej funkcji. Wprowadzona zmiana powinna też zakończyć panującą wśród deweloperów modę na wymaganie całego szeregu uprawnień nawet w najprostszych aplikacjach – gdyż użytkownik i tak będzie mógł je zablokować.

Moim zdaniem biorąc pod uwagę tylko tę nowość Android 6.0 będzie w pewnym sensie rewolucją w świecie Androida. Funkcja, która dotychczas była dostępna dla nielicznych w świecie Androida fanów modyfikacji będzie dostępna dla każdego bezpośrednio po zakupie urządzenia z tym systemem czy też po dokonaniu aktualizacji. Pozostaje tylko czekać na dostępność nowego systemu dla obecnych urządzeń.

Googlewatchblog.de

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg