ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung ISOCELL GWB

Oto nowa matryca Samsunga – producent chwali się, że przypomina ludzkie oko

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Samsung rozwija swoją pierwszą matrycę ISOCELL z wykorzystaniem filtra kolorów RGBW. Sensor ten nosi nazwę ISOCELL GWB, i w przeciwieństwie do wcześniejszych plotek, ma rozdzielczość 64 MPx, a nie 50 MPx. Producent chwali się, że główną inspiracją przy jej produkcji było ludzkie oko, chociaż należy traktować to z pewnym dystansem. Tak naprawdę jest to po prostu matryca RGBW, co jednak samo w sobie jest dość użyteczną funkcją.

Samsung ISOCELL GWB

Samsung ISOCELL GWB

Wiceprezes i szef działu badań i rozwoju w Samsung Electronics China zaprezentował ISOCELL GWB i określił go jako najbardziej zbliżony do ludzkiego oka sensor obrazu. Dodanie białego piksela we wzorze filtra kolorów RGB poprawia czułość sensora na światło. Ten sprytny układ sub-pikseli prowadzi do jaśniejszych obrazów i lepszej dokładności kolorów podczas robienia zdjęć, nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Samsung opracował czujnik ISOCELL GWB we współpracy z chińskim producentem smartfonów TECNO Mobile. To partnerstwo wskazuje, że ISOCELL GWB zadebiutuje w nadchodzącym smartfonie TECNO w przyszłym roku. Może się jednak okazać, że nie pozostanie on ekskluzywny dla wspomnianej chińskiej marki, a inni klienci Samsunga będą mogli skorzystać z tego skoku technologicznego już wkrótce.

Zobacz też: Apple idzie za ciosem – kolejny MacBook Pro zadebiutuje w 2022 roku

Niezależnie od tego, ISOCELL GWB nie pasuje do wstępnych opisów konfiguracji aparatu w serii Galaxy S22, więc nie zadebiutuje na Galaxy Unpacked w lutym. Modele standardowe i S22 Plus powinny mieć główne sensory 50 MPx, podczas gdy Galaxy S22 Ultra ma podobno korzystać z sensora 108 MPx. Matryca 64 MPx nie wpasowuje się więc nigdzie. Oczywiście istnieje możliwość, że ISOCELL GWB nie jest jedynym sensorem RGBW, nad którym pracuje Samsung. Jednak raczej na pewno nie zobaczymy zbyt szybko aparatu powyżej 100 MPx z takim przetwornikiem.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy