ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Czarna skrzynka Ziemi

Ziemia z własną Czarną Skrzynką – ma przetrwać zagładę planety

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Ziemia otrzymuje czarną skrzynkę. Jej celem jest to, że podobnie jak w przemyśle lotniczym, pewnego dnia zostanie ona wykorzystana do ustalenia, co poszło nie tak. O ile będzie miał kto sprawdzić jej zawartość. Monolit po ukończeniu będzie miał wymiary 10 × 4 × 3 metry, a jego ściany będą miały prawie 8 centymetrów. Całość ma być praktycznie niezniszczalna — przynajmniej w założeniach, ponieważ wielokrotnie już udowodniono, że pojazdy pancerne nawet z grubszym pancerzem okazywały się w pełni zniszczalne.

Czarna skrzynka Ziemi

Czarna skrzynka Ziemi

Będzie zbudowana tak, by przetrwać nas wszystkich — powiedział Jonathan Kneebone, współzałożyciel artystycznego kolektywu Glue Society. Wewnątrz pudełka znajdzie się szereg nośnkików pamięci masowej z łącznością internetową — wszystko zasilane energią słoneczną — z zapasowymi bateriami. Czujniki będą zbierać dane na temat temperatury lądu i morza, zakwaszenia oceanu (spadek pH oceanu w czasie), zmian w użytkowaniu ziemi i atmosferycznego CO2. Będą również przechowywać dane na temat populacji ludzkiej, zużycia energii, a nawet wydatków na cele wojskowe. Archiwizowane będą również dane kontekstowe, takie jak nagłówki gazet, wpisy w mediach społecznościowych i wiadomości z wydarzeń takich jak spotkania dotyczące zmian klimatu.

Zobacz też: Domek na Księżycu? Chińczycy go zbadają łazikiem

Jim Curtis z firmy komunikacji marketingowej Clemenger BBDO powiedział, że chodzi o to, że jeśli Ziemia ulegnie katastrofie w wyniku zmian klimatycznych, to niezniszczalne urządzenie rejestrujące będzie tam dla każdego, kto pozostanie, aby wyciągnąć z tego wnioski. O ile nie padnie dysk, akumulator, fotowoltaika, lub niezniszczalny pancerz nie stanie na drodze pocisku przeciwpancernego. Artyści i firma marketingowa to raczej marny wyznacznik trwałości takiego urządzenia.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy