ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sprzedaż HDD w Q2 2022

Western Digital wyznacza nowy cel dla HDD – mały serwer w jednym dysku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Zaledwie kilka tygodni po tym, jak firma Western Digital wydała swój pierwszy 20-terabajtowy dysk twardy, jej dyrektor generalny przemawiał na konferencji, na której przedstawił niektóre z jej przyszłych planów. Obejmują one szczegóły dotyczące technologii, którą Western Digital planuje wykorzystać w przyszłości, aby jeszcze bardziej zwiększyć pojemność pamięci masowej.

WD 30 TB

WD 30 TB

Na corocznym Wells Fargo TMT Summi, jednym z tematów, o których mówił prezes Western Digital David Goeckeler było podejście firmy do technologii takich jak OptiNAND, SMR i HAMR. Goeckeler uważa wszystkie trzy za kluczowe dla zwiększenia gęstości i uzyskania coraz większych dysków twardych. Dzięki temu firma chce osiągnąć pojemność 30 TB w pojedynczym HDD do połowy dekady. Goeckeler uważa, że WD ma już rozwiązania umożliwiające osiągnięcie tego celu, a dokładniej ePMR (energy-assisted storage), SMR i OptiNAND. W tym przypadku mowa jest jednak o zwiększaniu ilości talerzy. Już w przyszłym roku producent ma zamiar wypuścić HDD o pojemności 22 TB. Obecny dysk twardy WD o dużej pojemności wykorzystuje dziewięć talerzy, z 2,2 TB na talerz. Goeckeler twierdzi, że może wypuścić dysk z dziesiątym talerzem.

Zobacz też: Microsoft się przestraszył? Domyślna przeglądarka łatwiejsza w ustawieniu

Jednak przez wzgląd na fizyczne wymiary HDD dodawanie kolejnych talerzy to dość ograniczona droga dalszego rozwoju. Dlatego też kluczem do sukcesu będzie HAMR, czyli technologia zapisu magnetycznego wspomaganego termicznie. Ta pozwoli bowiem na zwiększenie gęstości zapisanych danych na pojedynczym talerzu, co pozwoli przebić pułap 2,2 TB.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy