ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
gniazdo dla ptaków na stacji bazowej

Gniazdo dla ptaków na wieży stacji bazowej — zobaczcie tę wyjątkową konstrukcję

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W miejscowości Rożniątów (województwo opolskie) na wieży stacji bazowej Orange powstało gniazdo dla ptaków. Na wiosnę mogą przylecieć do niego sokoły wędrowne. Możliwe, że w przyszłości gniazda pojawią się również na innych stacjach.

Gniazdo dla ptaków na wieży stacji bazowej

Na dachach wysokich budynków oraz na kominach niejednokrotnie bywają umieszczane gniazda dla sokołów wędrownych. Orange Polska, Networks!, TP Teltech oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół postanowiły przygotować taką instalację na wieży stacji bazowej. Wybór padł na wieżę w miejscowości Rożniątów w województwie opolskim. Według naszej wiedzy to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, wykorzystująca infrastrukturę telekomunikacyjną umożliwiająca ptakom gniazdowanie — twierdzi pomarańczowy operator.

Gniazdo jest umieszczone na wysokości 73 metrów. W środku ma zostać zainstalowana kamera, aby móc lepiej poznać zwyczaje sokołów wędrownych oraz doglądać ich dobrostanu. To gatunek rozpowszechniony w Polsce i na świecie na początku XX wieku. W latach 60. znaczna część światowej populacji sokoła wędrownego uległa przerzedzeniu, a w Polsce nawet zanikła. Był to efekt stosowania pestycydów w rolnictwie. Od 1990 roku w naszym kraju prowadzi się prace nad restytucją tego gatunku.

Czytaj także: Yanosik wprowadził system e-TOLL do opłat na autostradach, ale jeszcze nie w aplikacji

Orange zapewnia, że umieszczanie gniazd na stacjach bazowych nie powoduje niebezpieczeństwa dla ptaków ani dla pracowników obsługujących infrastrukturę telekomunikacyjną. Pomarańczowy operator zastanawia się też nad kolejnymi lokalizacjami, w których można by umieścić gniazda.

źródło: Blog Orange

Sprawdź najnowsze wpisy