ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Qualcomm rezygnuje z Samsunga

Snapdragon 8 Gen1 oficjalnie – to prawdziwa bestia, która podtrzyma tradycję

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Snapdragon 8 Gen1 został już oficjalnie przedstawiony. Przy okazji zgodnie z tradycją pierwszym producentem, który zaprezentuje flagowca z nowym układem Qualcomma będzie Xiaomi. Ten chiński producent już od kilku lat przoduje w tej kwestii. Tym samym Xiaomi 12 — ponieważ firma odchodzi od marki Mi — będzie pierwszym smartfonem z tym procesorem. Według dyrektora generalnego Xiaomi urządzenie pojawi się już wkrótce. Plotki wskazują na wydanie przed końcem roku, w okolicach 16 grudnia. Zajmijmy się jednak samym procesorem.

Snapdragon 8 Gen1 zaprezentowany

Snapdragon 8 Gen 1 jest oparty na nowej architekturze ARMv9. Układ ten jest produkowany w procesie technologicznym 4 nm przez Samsunga. Wykorzystuje on także zupełnie nowe zestawy rdzeni w konfiguracji 1+3+4. Pierwszym jest ultrawydajny Cortex-X2, następnie mamy 3 wydajne Cortex-A710 i 4 energooszczędne Cortex-A510. Układ posiada nowy, jeszcze nienazwany procesor graficzny Adreno, który jest do 60% wydajniejszy, niż jego poprzednik. Może też pochwalić się nowym modemem Qualcomm X65 5G. Ten oferuje teoretyczną przepustowość do 10 Gbps w sieciach 5G, wraz z 18-bitowym potrójnym ISP. Qualcomm twierdzi, że nowy Snapdragon oferuje 20% większą wydajność przy jednoczesnym spadku zużycia energii o 30%. 

Zobacz też: Koniec wrzucania cudzych prywatnych zdjęć na Twittera – firma zmienia zasady

Szczególnie cieszy wyższa energooszczędność układu. O ile producenci od kilku lat nie boją się większych baterii, to wydłużony czas pracy zawsze jest sporym plusem. Dodatkowo niższe zużycie energii przy wyższej wydajności to wyższa efektywność energetyczna. To natomiast przekłada się na znacznie niższe temperatury pracy, a co za tym idzie niższe spadki wydajności wynikające ze skręcania zegarów w celu uniknięcia przegrzania. Tym samym Snapdragon 8 Gen1 może się okazać w testach domowych znacznie wydajniejszy od poprzednika, niż sugerują suche liczby w specyfikacji. To  jednak pokażą dopiero pierwsze testy.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy