ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kolejne groźne oszustwo SMS

Kolejne groźne oszustwo SMS – „spodziewamy się wielu ofiar”

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Pojawiło się kolejne groźne oszustwo, którego częścią są wiadomości SMS rozsyłane na masową skalę. Narażeni są posiadacze smartfonów z Androidem. Chwila nieuwagi może skutkować kradzieżą pieniędzy z konta bankowego.

Na czym polega kolejne groźne oszustwo SMS?

źródło: Niebezpiecznik.pl

Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości SMS, w których piszą o różnego rodzaju komplikacjach z dostarczeniem przesyłki. Paczka czekająca na wybranie preferencji dostawy, nieudana próba dostarczenia przesyłki, ostatnia szansa na odbiór — to przykładowe preteksty, których używają oszuści. Za każdym razem treścią wiadomości próbują nakłonić odbiorcę do kliknięcia załączonego linku. Prowadzi on do strony przypominającej witrynę firmy kurierskiej. Próbując pobrać z niej aplikację, za pomocą której np. odbierzemy naszą paczkę, tak naprawdę ściągniemy na smartfona szkodliwego trojana. Grozi to utratą pieniędzy z konta bankowego.

Spodziewamy się wielu ofiar — skomentował sprawę na Twitterze portal Niebezpiecznik.pl, który poinformował o oszustwie. Podobnych oszustw było już wprawdzie bardzo wiele, ale to właśnie teraz mnóstwo osób zamawia przesyłki z internetu, np. przygotowując świąteczne prezenty. Wiele osób otrzyma SMS-a od cyberprzestępców w momencie, kiedy naprawdę oczekuje na paczkę, której dostawa się opóźnia. Pod wpływem impulsu może wykonać kilka kliknięć za dużo.

Czytaj także: Mieliśmy polskiego Facebooka, będzie polski YouTube — poznajcie BanBye

Choć oszuści rozsyłają SMS-y na masową skalę, to tylko użytkownikom smartfonów z Androidem zagrażają negatywne skutki pobrania szkodliwego oprogramowania. Jeśli kliknęliśmy link i pobraliśmy fałszywą aplikację, która w rzeczywistości jest trojanem, powinniśmy natychmiast skontaktować się z naszym bankiem, dzwoniąc z innego urządzenia, niż zainfekowany smartfon.

źródło: Niebezpiecznik.pl

Sprawdź najnowsze wpisy