ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Proteza oka z drukarki 3D

Oto pierwsze sztuczne oko stworzone w drukarce 3D – niesie ze sobą same zalety

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Fraunhofer Technology ogłosiło, że po raz pierwszy w historii pacjent został wyposażony w wysoce realistyczną protezę oka wydrukowaną w 3D. Steve Verze otrzymał zaawansowaną technologicznie wersję jako stałe zastępstwo dla swojej tradycyjnej protezy oka. Dzięki temu czuję się coraz bardziej pewny siebie. Jeśli ja nie mogę dostrzec różnicy, wiem, że inni ludzie nie dostrzegą różnicy. — Stwierdził.

Proteza oka z drukarki 3D

Fraunhofer współpracowało z brytyjską firmą Ocupeye Ltd nad nowym procesem, który jest szybszy i znacznie mniej inwazyjny. Wcześniej lekarze musieliby wykonać odlew gałki ocznej, co jest procesem bardzo nieprzyjemnym i uciążliwym do tego stopnia, że dzieci podczas niego są poddawane ogólnemu znieczuleniu. Obecnie zespół może wykonać nieinwazyjne 2,4-sekundowe skanowanie przy użyciu specjalnie zmodyfikowanego skanera okulistycznego, który zapewnia precyzyjny pomiar gałki ocznej. Dane te są łączone ze skalibrowanym kolorystycznie obrazem zdrowego oka i przesyłane do systemu Cuttlefish:Eye firmy Fraunhofer, który szybko tworzy model 3D. Według Fraunhofera oprogramowanie jest zdolne do realistycznego odwzorowania nawet przezroczystych materiałów.

Zobacz też: Apple Music Awards 2021, czyli Apple nagradza najlepszych artystów

Model jest następnie drukowany przez firmę Fit AG, która ma doświadczenie w produkcji addytywnej dla technologii medycznych. Następnie, protezy są kontrolowane i poddawane ostatecznemu szlifowaniu przez okulistów. Producent chwali się, że dzięki zaledwie jednej drukarce 3D, Ocupeye może potencjalnie zaspokoić roczny popyt na około 10 tysięcy protez wymaganych na rynku brytyjskim. Proteza Verze’a jest prekursorem nadchodzących badań klinicznych, które ocenią skuteczność oczu drukowanych w 3D w porównaniu z tradycyjnymi, ręcznie robionymi oczami, jak podaje University College London. Około 40 pacjentów zostanie zrekrutowanych, aby ocenić protezy pod kątem motoryki, wyglądu, dopasowania, komfortu i związanego z ich obecnością wydzielania śluzu.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy