VisionFive V1

RISC-V zyskuje na popularności – Raspberry Pi zyskało nowego rywala

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Firma StarFive, która wcześniej ogłosiła, a następnie anulowała Beagle V w 2021 roku zaprezentowała właśnie nowy SBC oparty na architekturze RISC-V. Mowa tu o komputerze VisionFive V1 wycenionym na 149 dolarów, który ma być rywalem dla Raspberry Pi. Oczywiście plany te wydają się mocno na wyrost, a to z powodu dwukrotnie wyższej ceny, niż Raspberry Pi 4B 8 GB, który jest najdroższym SBC sprzedawanym pod logo malinki. Nie oznacza to jednak, że VisionFive V1 musi być z góry skazany na porażkę.

VisionFive V1

VisionFive V1

Mierząca 3,9 × 2,8 cala płyta jest nieco większa od Raspberry Pi 4 i zawiera dwurdzeniowy procesor SiFive U74 RISC-V 1,5 GHz. Procesor RISC-V jest wspierany przez 8 GB pamięci LPDDR4. Komputer jest pozbawiony pamięci masowej i wszystkie dane wraz z systemem będziemy musieli zmieścić na karcie microSD, co jest standardem w tego typu urządzeniach. SBC cechuje się całkiem przyzwoitym zestawem złączy, w skład których wchodzi pełnowymiarowe HDMI 1.4, gigabitowy Ethernet, wyjście audio 3,5 mm, 4 porty USB 3.0 typu-A i port typu-C do zasilania. Na pokładzie znajduje się Wi-Fi 4 i Bluetooth 4.2, a także 40-pinowy header GPIO, który wydaje się być kompatybilny z Raspberry Pi. Listę zamykają dwa złącza MIPI do użytku z kompatybilnymi kamerami i wyświetlaczami.

Zobacz też: Koniec z anonimowością trolli internetowych w Australii – a także prywatności

Domyślnym systemem dla komputerka ma być Fedora, chociaż Canonical ogłosiło, że pracuje właśnie nad Ubuntu na RISC-V. Wkrótce powinny pojawić się tam także inne dystrybucje Linuksa. No dobrze, ale dla kogo tak właściwie jest to rozwiązanie? Otóż RISC-V w przeciwieństwie do ARM jest w pełni wolną i niezależną od decyzji światowych mocarstw architekturą. Mimo że swoje początki ma w USA, to jej twórcy odcięli się od tego państwa i przenieśli do Szwajcarii. Dlatego też jeśli dla kogoś Open Source to nie tylko kwestia oprogramowania, ale także sprzętu, to właśnie komputery z układami RISC-V powinny go zainteresować.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy