Microsoft walczy z molestowaniem w VR

Kilkadziesiąt europejskich firm łączy siły i oskarża Microsoft o bycie monopolistą

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dziesiątki europejskich firm technologicznych oskarżyło Microsoft o nadużywanie dominującej pozycji w branży, ze względu na sposób, w jaki agresywnie promuje i łączy swoje usługi z systemem Windows. Niemiecka firma Nextcloud, zajmująca się przechowywaniem danych w chmurze, ujawniła, że oficjalnie zwróciła się do władz UE i Niemiec o powstrzymanie antykonkurencyjnego zachowania Microsoftu. To jednak nie koniec działań. Zamierza ona także złożyć skargę we Francji wraz z koalicją prawie 30 partnerów, aby ustanowić równe reguły gry.

Microsoft oskarżony o monopol w Europie

Microsoft oskarżony o monopol w Europie

Według Nextcloud antykonkurencyjne praktyki gigantów technologicznych, takich jak Microsoft, Google i Amazon, pozwoliły Big Tech przejąć 66 procent całkowitego udziału w europejskim rynku w ciągu ostatnich lat. Z tego też powodu lokalni dostawcy zmniejszyli swój udział do 16 procent, z 26 procent. Niemiecka firma prowadzi inicjatywę przeciwko Microsoftowi i zorganizowała Koalicję na rzecz równych szans. Tym, na co szczególnie zwraca ona uwagę, jest integracja OneDrive z systemem Windows, która rywalizuje z konkurencyjnymi usługami przechowywania plików. Została  ona porównana do wojen o przeglądarki z końca lat 90., kiedy to Microsoft dołączył Internet Explorera, aby konkurować z Navigatorem firmy Netscape. Przy okazji niemiecka firma zwraca uwagę, że Microsoft demonstruje podobne zachowanie z Edge.

Zobacz też: Mały blackout w Kazachstanie – wszystkiemu winne kryptowaluty

Nextcloud oskarżył Microsoft o wciskanie użytkownikom OneDrive poprzez preinstalowanie usługi jako części instalacji systemu operacyjnego, dając użytkownikom darmową przestrzeń dyskową i promując aplikację w Windowsie za pomocą wyskakujących powiadomień. Microsoft Teams, który stał się przedmiotem pozwu UE Slack w zeszłym roku, został również podkreślony, ponieważ aplikacja stała się domyślną częścią systemu Windows 11. Z tego też powodu jakiekolwiek próby podjęcia konkurencji z Microsoftem są z góry skazane na niepowodzenie – jak twierdzi koalicja.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy