energia z powietrza

USA wstrzymuje handel z ośmioma grupami zajmującymi się obliczeniami kwantowymi

2 minuty czytania
Komentarze

Departament Handlu USA zakazał transakcji z 27 zagranicznymi podmiotami z siedzibą w Chinach, Japonii, Pakistanie i Singapurze. Osiem z nich zajmuje się rozwojem technologii obliczeń kwantowych, które USA uznały obecnie za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ustalono, że wszystkie osiem podmiotów rozwijających technologie obliczeń kwantowych dąży do potencjalnych zastosowań wojskowych w imieniu rządu chińskiego. Według regulatorów z USA trzy z nich nabywają lub próbują nabyć amerykańskie technologie, aby im pomóc.

USA blokuje firmy rozwijające obliczenia kwantowe

USA blokuje firmy rozwijające obliczenia kwantowe

Departament Handlu uważa, że obliczenia kwantowe mogłyby wspierać szereg zastosowań wojskowych, którymi zainteresowane są Chiny. Zalicza do nich walkę z okrętami podwodnymi, a także zdolność do łamania szyfrów lub opracowania szyfrów nie do złamania. Jednym z ośmiu podmiotów był oddział obliczeń kwantowych Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin, który twierdził, że zbudował najszybszy komputer kwantowy na świecie na początku tego roku, który miał być dwa do trzech razy szybszy niż najlepszy amerykański. Kilka z tych podmiotów zbagatelizowało zakazy. Na przykład QuantumCTek opisuje sytuację jako prostą do opanowania. Firma podkreśla, że ponieważ jest właścicielem podstawowych technologii i w większości opiera się na chińskich źródłach, nigdy nie była zależny od USA.

Zobacz też: Co to Tizen? To musisz wiedziedzieć o systemie od Samsunga dla TV

Z 19 podmiotów niezajmujących się obliczeniami kwantowymi, które również zostały zakazane, trzy były chińskimi firmami z siedzibą w Chinach, Japonii i Singapurze sprzedającymi amerykańskie technologie do irańskich programów wojskowych i kosmicznych oraz północnokoreańskich firm frontowych. Pozostałe 16 podmiotów znalazło się na czarnej liście, ponieważ przyczyniły się do pakistańskiej niezabezpieczonej działalności nuklearnej lub programu rakiet balistycznych. Niektóre z nich mają siedzibę w Pakistanie, a inne są chińskie. Co ciekawe, jedna z nich była firmą zajmującą się chłodnictwem i klimatyzacją.

Źródło: TechSpot

Motyw