Chromebook wykryje zerkanie przez ramię

Chromebook będzie pilnował, czy nikt nie zagląda Ci przez ramię

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google pracuje nad ciekawą i niezwykle użyteczną funkcją zwiększająca prywatność użytkowników Chrome OS już od jakiegoś czasu. Ma ona na celu zwiększenie prywatności w Chromebookach dzięki pilnowaniu tego, czy nikt nam nie zagląda za ramię. W ten sposób praca w miejscach publicznych staje się o wiele mniej irytująca, zwłaszcza jeśli ciągle ktoś się kręci za naszymi plecami.

Chromebook wykryje zerkanie przez ramię

Chromebook wykryje zerkanie przez ramię

Roboczą nazwą nowej funkcji jest Human Presence Sensor (HPS). W sytuacji kiedy ktoś zerka nam przez ramię, na wyświetlaczu komputera wyświetli się komunikat informujący nas o tym. Funkcja ta została wymieniona w Chromium Gerrit już jakiś czas temu, jednak do tej pory nie do końca było wiadomo, na czym ma ona polegać. Wedle spekulacji HPS może współpracować z funkcją odblokowania twarzą. Chrome OS zaoferuje kilka opcji kiedy ktoś będzie nas podglądał. Po pierwsze, użytkownicy mogą być po prostu ostrzegani o swoim otoczeniu poprzez pojawienie się małej ikony oka w obszarze statusu wyświetlacza. Funkcja ta może nawet wyłączyć powiadomienia lub automatycznie przyciemnić wyświetlacz, aby uniemożliwić osobie zaglądanie do treści na ekranie. Innymi słowy, może to być szczególnie przydatne, jeśli pracują z wrażliwych informacji w przestrzeni publicznej.

Zobacz też: Koniec wsparcia dla Firefox Lockwise – menedżer haseł zniknie z Play Store i App Store

Rozwiązanie to ma jednak także pewną wadę. Otóż wykorzystuje ono kamerę w Chromebooku. W ten sposób może realnie wpływać na skrócenie czasu pracy urządzenia na pojedynczym ładowaniu. Miejmy więc nadzieję, że przełącznik HPS będzie w wygodnym i łatwo dostępnym miejscu, oraz możliwe będzie aktywowanie go automatycznie np. podczas połączenia z określonymi sieciami Wi-Fi.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy