ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple ostrzeże przed rządowym cyberatakiem

Apple wyjaśnia, jak ostrzega ludzi przed szpiegowaniem ze strony władz

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Smartfony i ogólnie internet są dużą przeszkodą podczas inwigilacji obywateli — a przynajmniej tych ostrożnych. Dlatego też rządy wykorzystują hakerów i oprogramowanie szpiegowskie, aby dostać się do danych nawet takich osób. Apple oświadczyło, że nadal będzie ostrzegać ofiary ataków spyware, w tym tych sponsorowanych przez władze. Teraz jest jasne, w jaki sposób ma działać ta procedura. Otóż producent iPhone szczegółowo wyjaśnia, jakie kroki podejmie w razie takiego ataku.

Apple ostrzeże przed rządowym cyberatakiem

Apple ostrzeże przed rządowym cyberatakiem

Załóżmy więc, że żyjesz w reżimowym państwie i masz iPhone. Co gorsza, ktoś obrał sobie Ciebie na cel. Jak twierdzi Apple w przypadku takiego zajścia Otrzymasz zarówno e-mail, jak i iMessage dla wszystkich adresów i numerów powiązanych z Apple ID. Jeśli odwiedzisz witrynę appleid.apple.com, zobaczysz też widoczny komunikat powiadomienie o zagrożeniu, informujący o tym, co się stało i kiedy. Firma podkreśliła, że te powiadomienia nigdy nie będą prosić użytkownika o kliknięcie linków, pobranie treści lub udostępnienie szczegółów logowania, takich jak hasła i kody weryfikacyjne. Zamiast tego poprosiła użytkowników o odwiedzenie strony Apple ID w celu weryfikacji ostrzeżeń. Apple również wskazał użytkownikom listę zasobów awaryjnych. Z nich należy skorzystać jeśli nie otrzymamy powiadomienia, ale nadal są uzasadnione przekonanie, że padliśmy ofiarą ataku.

Zobacz też: Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma poważny problem z Salwadorem – tak, chodzi o BTC

Warto tu podkreślić, że w świecie urządzeń mobilnych nie jest to wcale taka nowość. Warto dodać, że Google już od wielu lat powiadamia potencjalne ofiary. Problemem tu jest jednak skuteczność tej ochrony. Funkcja ta natomiast może okazać się kluczowa jeśli jesteś aktywistą, dziennikarzem lub innym krytykiem, który może łatwo stanąć w obliczu ataków ze strony opresyjnych rządów.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy