Jak informuje zespół CERT Polska, powraca znane oszustwo SMS, którego celem jest zainfekowanie urządzeń z Androidem. Wszystko zaczyna się od otrzymania wiadomości na swój telefon. Wykonanie znajdującej się w niej instrukcji może skutkować uzyskaniem przez cyberprzestępców dostępu do treści na naszym smartfonie.

Oszustwo SMS powraca

Po raz trzeci w tym roku oszuści przeprowadzają kampanię dystrybucji szkodliwego oprogramowania FluBot. W tym celu wysyłają SMS-y o różnej treści. Wszystkie wiadomości łączy jednak to, że informują o rzekomym komunikacie, który czeka na odsłuchanie w poczcie głosowej. Szerzej na ten temat tego oszustwa pisaliśmy już w sierpniu. Jak widać, zjawisko uległo nasileniu.

Cyberprzestępcy umieszczają w treści SMS-a również link, który prowadzi do podejrzanej witryny. Użytkownik myśli, że pobierze z niej aplikację, za pomocą której odsłucha otrzymaną wiadomość. Tak naprawdę ściąga jednak na swój telefon szkodliwe oprogramowanie.

Zwracamy uwagę, by nie instalować aplikacji, które nie pochodzą z autoryzowanych sklepów takich jak Google Play czy App Store — informuje CERT Polska. Pamiętajmy również, by nie klikać podejrzanych linków otrzymanych SMS-em. Konsekwencje chwili nieuwagi mogą być naprawdę poważne.

Czytaj także: Obowiązkowe aplikacje z AppGallery, czyli co ciekawego znajdziecie w sklepie Huawei?

CERT Polska zachęca również do przesyłania treści podejrzanych wiadomości na numer do zgłaszania incydentów: 799-448-084.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.