ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zmodyfikowany RTX 2060 12 GB

Rosyjski majsterkowicz właśnie rozwiązał największy problem RTX 2060

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W związku z niedoborami kart graficznych Nvidia chce wskrzesić RTX 2060 z dwukrotnie większą ilością oryginalnej pamięci VRAM. Prawdopodobnie stanie się to już w pierwszym kwartale 2022 roku. W międzyczasie jednak jeden z zapalonych majsterkowiczów zmodernizował w ten sam sposób istniejącą kartę RTX 2060, aby sprawdzić, jakiego rodzaju wzrostu wydajności można się spodziewać.

Zmodyfikowany RTX 2060 12 GB

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiło się kilka plotek sugerujących, że Nvidia może wkrótce wprowadzić na rynek zaktualizowane karty graficzne z serii RTX 3000 i wskrzesić RTX 2060, aby spróbować złagodzić problemy z dostawami. W zeszłym tygodniu kilka dokumentów potwierdziło, że Zieloni rzeczywiście przygotowują RTX 2060, ale z pewną zmianą — firma może również podwoić ilość pamięci VRAM. I choć prawdopodobnie nie poprawi to wydajności, to na pewno pozwoli lepiej wykorzystać już istniejące zasoby. Jak jednak zauważył serwis Tom’s Hardware, niektórzy entuzjaści technologii nie czekają na to, co się stanie i doskonale radzą sobie z modowaniem istniejących kart. Dobrym przykładem jest tutaj Rosjanin podpisujący się jako VIK-on, który jest dobrze znany z ze zmodyfikowanych kart RTX 2070 i RTX 3070.

Zobacz też: PayPal zamknął zbiórkę narodowcom i zablokował środki, które zdążyli zebrać

Tym razem postanowił on zastosować ten sam zabieg w przypadku GeForce RTX 2060. Do tego celu wybrał model Asus RTX 2060 Turbo, który posiadał nową fazę zasilania dla podsystemu pamięci po tym, jak oryginalna uległa awarii. Jeśli chodzi o pamięć, to VIK-on wybrał chipy Samsung K4ZAF325BM-HC14 GDDR6, które mają pojemność dwóch gigabajtów. Po wymianie oryginalnych układów pamięci modder uruchomił benchmark Unigine’s Superposition, jak również Ethereum Miner, aby sprawdzić, czy jest jakaś różnica w wydajności w porównaniu do standardowej konfiguracji. Nie jest zaskoczeniem, że większa pamięć graficzna nie przyniosła żadnego wzrostu wydajności. Z powodu detekcji karty pamięci testy nie zwiększyły wykorzystania pamięci powyżej sześciu gigabajtów. Jeśli jednak jakaś aplikacja wymaga więcej VRAM, to różnica powinna być odczuwalna. 

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy