ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Szwecja chce zakazać kryptowalut

Koniec kryptowalut w Szwecji? To tylko kwestia czasu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chiny nie są już osamotnione w przekonaniu, że wydobycie kryptowalut powinno być zakazane: Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego i Agencja Ochrony Środowiska wezwały niedawno do zakazania wydobycia kryptowalut ze względu na ich wpływ na środowisko. Regulatorzy nie przebierają w słowach w oświadczeniu opublikowanym 5 listopada, zatytułowanym Kryptowaluty stanowią zagrożenie dla transformacji klimatycznej – energochłonne górnictwo powinno zostać zakazane.

Szwecja chce zakazać kryptowalut

Szwecja chce zakazać kryptowalut

W wyżej wspomnianym dokumencie Urząd Nadzoru Finansowego i Agencja Ochrony Środowiska skrytykowały plany górników dotyczące wykorzystania energii odnawialnej:

Najpopularniejsza metoda produkcji kryptowalut wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej i generuje duże emisje CO2. Producenci kryptowalut chętnie korzystają w większym stopniu z energii odnawialnej i zwiększają swoją obecność w regionie nordyckim. Szwecja potrzebuje energii odnawialnej, do której dążą producenci kryptowalut, do transformacji klimatycznej naszych podstawowych usług, a zwiększone wykorzystanie przez górników zagraża naszej zdolności do wypełnienia Porozumienia Paryskiego. Energochłonne wydobywanie kryptowalut powinno być zatem zakazane.

Zobacz też: Świetna oferta Amazon Prime Gaming na grudzień 2021 – jest polska gra, którą trzeba znać

Oczywiście dalsze wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii do wydobycia przyciągnie więcej obaw o wpływ kryptowalut na środowisko; przejście na odnawialne źródła energii oznacza, że inne procesy nie będą w stanie same dokonać takiej zmiany. Gdzie się nie odwrócisz, to i tak tyłek z tyłu. Argument Szwecji powtarza argument rządu chińskiego, który zakazał wydobycia kryptowalut na początku tego roku. Chociaż łatwo jest kwestionować zasadność roszczeń Chin, zwłaszcza że kontynuują one prace nad własną walutą cyfrową, to oświadczenie pokazuje, że przynajmniej niektóre zachodnie organy regulacyjne mają podobne obawy.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy