ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
The Compass

Polska aplikacja ułatwi niewidomym poruszanie się w środku budynków

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polska firma Associated Apps pracuje nad aplikacją o nazwie The Compass. To wirtualny asystent, który ułatwi osobom z dysfunkcjami wzroku poruszanie się w środku budynków. Użytkownik zostanie bezpiecznie doprowadzony np. do drzwi sklepu w galerii handlowej lub na właściwy peron na dworcu.

The Compass — jak to ma działać?

Z wirtualnego asystenta będą mogły korzystać osoby niewidome, a także np. seniorzy z niepełnosprawnościami związanymi ze wzrokiem. The Compass ma działać podobnie do nawigacji samochodowej. Wśród funkcji znajdziemy m.in. nawigowanie do właściwej trasy w przypadku zejścia z wyznaczonej ścieżki, kontakt z pomocą, doprowadzenie do innego użytkownika znajdującego się w tym samym obiekcie.

Są różne rozwiązania dla osób z dysfunkcją wzroku, ale nie są one na tyle efektywne, żeby zapewnić tę samodzielność i niezależność użytkownikowi – mówi Magdalena Wawrzyniak, prezes zarządu Associated Apps, cytowana przez agencję Newseria Innowacje. Jak wyjaśnia, w przypadku wirtualnego asystenta dla osób mających problem ze wzrokiem, typ danego obiektu nie ma żadnego znaczenia. Rozwiązanie można zaimplementować w hotelach, biurowcach i przeróżnych budynkach pełniących inne funkcje.

Jak wygląda cały system od strony technicznej? Za jego działanie odpowiada komunikacja z wykorzystaniem Wi-Fi i instalowanych w mapowanym obiekcie beaconów. W określeniu położenia pomagają barometr i czujnik pola magnetycznego. Obiekt trzeba wyposażyć w odpowiednie urządzenia, a następnie przeprowadzić mapowanie. W praktyce wygląda to tak, że pracownicy chodzą po obiekcie ze smartfonami wyposażonymi w odpowiednie aplikacje. Formę aplikacji na smartfony ma również sam wirtualny asystent. Gdy użytkownik znajdzie się w obiekcie obsługiwanym przez system, będzie nawigowany do wybranego miejsca.

Czytaj także: AI nie może zatrudniać ludzi w Nowym Jorku jeśli nie spełnia wymagań poprawności politycznej

Pracujemy między innymi nad rozwojem sztucznej inteligencji, żeby aplikacja była jeszcze bardziej intuicyjna i rozumiała w pewien sposób potrzeby użytkownika. Będziemy też wdrażać dodatkowe wearables, które ułatwią funkcjonowanie użytkownika w obiekcie, czyli np. bone conduction glasses. To są okulary, które przekazują dźwięk do uszu po kościach, więc osoba obok nie słyszy tego, co słyszy użytkownik mający na sobie te okulary zapowiada Magdalena Wawrzyniak. Associated Apps chce również sparować swoje rozwiązanie z systemami bezpieczeństwa pod kątem ewakuacji.

źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy