ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
DART data startu

Już w tym tygodniu NASA sprawdzi, czy jesteśmy w stanie obronić się przed zagrożeniem z kosmosu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Od 2017 roku NASA bada, czy rozbicie satelity o asteroidę może zmienić jej kurs. Dodatkowo Amerykańską Agencję Kosmiczną od 2019 roku wspiera SpaceX. Razem prowadzą one misję Double Asteroid Redirection Test (DART), która ma sprawdzić w praktyce możliwości takich działań. SpaceX za pomocą mediów społecznościowych zdradziło, że start satelity będzie miał miejsce jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej już jutro.

DART data startu

23 listopada o 22:21 czasu PT NASA wystrzeli statek, który celowo zderzy się z asteroidą, aby sprawdzić, czy jest to skuteczny sposób na zmianę jej kursu, gdyby w przyszłości odkryto zagrażającą Ziemi asteroidę. Celem DART jest asteroida, a raczej jedna z asteroid o nazwie Didymos (to greckie słowo oznacza bliźniak). Didymos B ma 160 metrów i orbituje wokół większej Didymos A, która ma 780 metrów wielkości. Bliźniacze asteroidy bezpiecznie minęłyby Ziemię w 2022 i ponownie przelecą koło nas w 2024 roku, Nie stanowią jednak zagrożenia, ani też nie mają w przypadku, gdyby próba okazała się sukcesem.

Zobacz też: Najlepsza funkcja iPhone, której nie używasz

Warto tu dodać, że NASA zidentyfikowała już co najmniej 23 obiekty, które mogą potencjalnie zderzyć się z nami w ciągu najbliższych 100 lat. Stworzenie strategii obrony jest więc kluczem do ochrony ludzkości w myśl zasady: lepiej zapobiegać kosmicznym katastrofom, niż odbudowywać cywilizację na zgliszczach zniszczonej planety. I to o ile w ogóle zostanie ktoś do odbudowywania rzeczonej cywilizacji.

Źródło: SpaceX

Sprawdź najnowsze wpisy