ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel Arc wypada słabo w pierwszych testach

Intel Arc w pierwszych testach – wyniki są… dyskusyjne

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nadchodzący flagowy układ graficzny Intel Arc po raz pierwszy pojawił się w internetowej bazie danych benchmarków. Nieznany partner Intela zabrał GPU na przejażdżkę w pakiecie testowym Geekbench OpenCL na nieco przestarzałej platformie i5-9600K. Okazało jednak, że nie była to zbyt owocna wycieczka… Mimo to nie należy skreślać tego układu

Intel Arc wypada słabo w pierwszych testach

Intel Arc wypada słabo w pierwszych testach

W liczbach rzeczywistych Intel Arc wypada słabo. W czterech testach średni wynik OpenCL wyniósł około 67 000 punktów, a najwyższy rezultat to 69 000 punktów. Dla porównania wydany w zeszłym roku AMD Radeon RX 6800 XT osiąga wyniki w przedziale od 150 000 do 180 000 punktów. Nie należy się jednak zniechęcać. Według metadanych zebranych przez Geekbench podczas testów GPU kręciło się w okolicach 1,3 GHz. Przy tej częstotliwości, z 512 jednostkami EU, GPU ma teoretyczną wydajność 11 TFLOPS.

Zobacz też: Android 12 nieoficjalnie — ponad 80 smartfonów (i nie tylko) z dostępną aktualizacją już dzisiaj!

Dla porównania przy tym taktowaniu wyżej wspomniany Radeon osiąga podobne wyniki. Tak więc architektura Intela ma taką samą wydajność per TFLOPS w OpenCL jak architektura AMD. Według Geekbench GPU miało nominalną prędkość taktowania 2,1 GHz. Jeśli działałby z taką prędkością, a nie z 1,3 GHz, to układ ten teoretycznie miałby 17 TFLOPS, czyli tyle samo co RX 6800. Tylko w takim razie, dlaczego w testach zastosowano tak mocno skręcone zegary? I czy jeśli to problemy ze stabilnością, to czy wynikają one z wykorzystania egzemplarza prototypowego, czy też będzie to typowa przypadłość Intel Arc? To właśnie od tego, oraz oczywiście od ceny, zależy potencjalny sukces lub porażka karty graficznej od Niebieskich.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy