ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture

Komputer z procesorem MediaTeka? Tajwańczycy zaatakują nowy rynek!

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

MediaTeka nie trzeba nikomu przedstawiać – tajwański odpowiednik Qualcomma jest najpopularniejszym dostawcą procesorów dla chińskich smartfonów, tradycyjnych komórek, modemów mobilnych itp. Teraz ta firma dała do zrozumienia, że wkrótce spotkamy ją także w komputerach PC.

Komputery z MediaTekiem – co wiemy?

Podczas konferencji Executive Summit w Kaliforni przedstawiciele firmy MediaTek potwierdzili, że wkrótce na rynek mogą trafić komputery PC z tajwańskim procesorem i systemem Windows. Głos zabrał Eric Fisher, wiceprezes ds. sprzedaży korporacyjnej i rozwoju biznesu. Według niego protoplastą w dziedzinie komputerów PC z procesorami ARM było Apple. Gigant z Cupertino pokazał, że można coś takiego zrobić. Według innych przedstawicieli MediaTeka świat komputerów PC czeka przejście z architektury x86-64 na ARM. Tajwańska korporacja oczywiście nie chce przegapić takiej okazji. Sam MediaTek ma już pewne doświadczenie na rynku PC, firma ta produkuje budżetowe układy dla tanich Chromebooków. MediaTek produkuje także modemy 5G dla urządzeń z procesorami Intela, ta współpraca trwa od 2019 roku.

Rynek PC ogromną szansą dla MediaTeka

MediaTek Dimensity 9000

MediaTek dotychczas był uważany za producenta procesorów dla tanich smartfonów oraz tandetnych smart zegarków. Firma od jakiegoś czasu coraz bardziej inwestuje w topowe układy, niedawno miała miejsce premiera modelu Dimensity 9000. Bardzo przysłużył mu się także ostatni kryzys na rynku podzespołów i problemy z dostępnością układów Qualcomma. Skorzystał na tym także chiński Unisoc, ale to już inna historia. MediaTek w ostatnim czasie nabrał doświadczenia w projektowaniu topowych procesorów. Teraz wystarczy wykorzystać to doświadczenie oraz wpakować kilka wydajnych rdzeni Cortex do jednego kawałka krzemu. Tworzenie procesora dla komputerów PC jest w pewnym sensie prostsze niż w przypadku układów mobilnych, głównie ze względu na większy zapas energii i możliwość zastosowania efektywniejszego chłodzenia. Problemem nie jest już system operacyjny. Dawniej konieczne byłoby zastosowanie Linuksa, dziś na procesory ARM gotowy jest także Windows. Problemem może być ograniczona dostępność aplikacji dla architektury ARM, ale to prawdopodobnie wkrótce ulegnie zmianie. Czy coś może pójść nie tak?

Źródło: XDA-developers

Sprawdź najnowsze wpisy