ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
YouTube blokuje Russia Today

Według Oxford Economics YouTube przez rok wniósł do polskiego PKB 98 mln euro

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Oxford Economics szacuje, że w 2020 roku YouTube wniósł do polskiego PKB 98 mln euro. Popularna platforma z treściami wideo miała stworzyć 11 tysięcy odpowiedników pełnoetatowych miejsc pracy. W Polsce przybywa kanałów, których zarobki osiągają przynajmniej 5-cyfrowe kwoty.

Wkład YouTube w polskie PKB

źródło: raport Oxford Economics

Google postanowiło przypomnieć o tym, jaki wkład ma YouTube w rozwój polskiej gospodarki. Nagrania publikowane na tej platformie współcześnie często mają dosyć profesjonalny charakter. Oglądalność filmów generuje więc przychody nie tylko dla twórców, ale również dla firm zajmujących się np. dźwiękiem, montażem i usługami.

Oxford Economics szacuje, że YouTube przyniósł polskiej gospodarce w 2020 roku 98 mln euro. Nasze wyniki są prezentowane w ujęciu brutto, innymi słowy: nie uwzględniają tego, do czego alternatywnie mogłyby zostać użyte zasoby wykorzystywane przez twórców treści lub stymulowane ich wydatkami — zaznacza Oxford Economics.

Czytaj także: Licznik łapek w dół zniknie z YouTube — wiemy, co jest powodem

Z danych YouTube wynika, że o ponad 35% rok do roku wzrósł odsetek polskich kanałów, których zarobki osiągają kwoty 5-cyfrowe lub większe. Platforma dysponuje również ciekawymi danymi odnośnie publiki polskich twórców. W naszym kraju jest już ponad 2 tysiące kanałów mających ponad 100 tysięcy subskrypcji (wzrost rok do roku o ponad 20%). O 30% rok do roku wzrosła z kolei liczba polskich kanałów mających więcej niż milion subskrypcji. Jest ich w naszym kraju już ponad 150.

źródło: Google Polska, Oxford Economics

Sprawdź najnowsze wpisy