MediaTek Dimenisty 9000 vs Snapdragon 8 Gen1 vs Exynos 2200

MediaTek Dimensity 9000 – pierwszy procesor od producenta w litografii 4 nm

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Zaprezentowano MediaTek Dimenstisty 9000, który raczej powinien nazywać się MediaTek Dimensity 2000 skoro rok temu dostaliśmy wersję 1000. Tymczasem firma przeskoczyła sporo numerów po drodze, jednocześnie nie wyjaśniając swojej decyzji. Może być to spowodowane tym, że flagowe procesory Qulacomma kojarzone są z ósemkami, więc tak można pokazać swoją wyższość. To jednak tylko przypuszczenia, bo i sama nazwa nie jest tutaj najistotniejsza.

MediaTek Dimensity 9000 zaprezentowany

Przyjdzie nam chwilę poczekać na to, aż na rynku pojawią się pierwsze smartfony z nowym układem. Najwcześniej można się ich spodziewać pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku, ale nie powiedziano jeszcze, jakie urządzenia będą z procesora korzystać. Możemy już jednak coś więcej powiedzieć na temat tego, co takie smartfony będą potrafiły. I wygląda na to, że całkiem sporo, ponieważ nowy Dimensity 9000 postał w litografii 4 nm. Do tego został wyposażony w zupełnie nowy rdzeń Cortex-X2, którego taktowanie wynosi 3,05 GHz. Łącznie rdzeni jest osiem, a oprócz Cortex-X2 pojawią się trzy rdzenie Cortex-A710 (2,85 GHz) oraz cztery Cortex-A510 (1,8 GHz).

Do tego dochodzi jeszcze procesor graficzny Arm Mali-G710, który pod względem poprzedniej generacji cechuje się większą wydajnością (o 20%) i lepszym uczeniem maszynowym (o 35%). MediaTek twierdzi także, że procesor pozwoli na wsparcie ray-tracingu na smartfonach, ale na wyniki tych prac pewnie jeszcze trochę poczekamy. Mówimy tutaj o rozwiązaniu programistycznym, ponieważ MediaTek przygotował już zestaw narzędzi dla developerów oparty na API Vulkan.

Zobacz też: Nowy procesor Qulacomma może nazywać się inaczej, niż podejrzewamy.

MediaTek Dimensity 9000 wspiera także pamięć LPDDR5X (do 7500 Mb/s) czy wyświetlacze oferujące odświeżanie na poziomie 180 Hz. Nie zabrakło także możliwości nagrywania w jakości 4K HDR i to przy trzech kamerach jednocześnie. Do tego wsparcie dla nagrywania nocnego, 5G, Bluetooth 5.3 czy Wi-Fi 6E 2×2.

Źródło: MediaTek / 9to5google

Zobacz komentarze

Sprawdź najnowsze wpisy