ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
InPost logo

Wrocław stawia na swoim – InPost będzie ustalał z miastem, gdzie pojawią się paczkomaty

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

InPost nie będzie już stawiał paczkomatów tam, gdzie mu pozwolą. Wrocław powiedział dość i teraz firma będzie ustalała z miastem to, gdzie mogą pojawić się nowe paczkomaty oraz to, czy nie zmienić lokalizacji już istniejących. Dodatkowo InPost ma zamiar wspierać inicjatywę „Green City”, czyli projekty, które mają wpłynąć na środowisko naturalne.

Miasto Wrocław i InPost będą współpracować przy lokalizacjach paczkomatów

InPost Wrocław współpraca
Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur oraz wiceprezes firmy InPost, Damian Niewiadomski Fot. UM Wrocław

Zapewne każdy zauważył, że na ulicach miast pojawiło się sporo paczkomatów. Pandemia przyczyniła się do ogromnego rozwoju firmy i teraz paczkomatów jest już ponad 15 tysięcy. W większych miastach można natknąć się na nie co chwila, a i w mniejszych miejscowościach jest ich coraz więcej. InPost nie musi się jeszcze martwić konkurencją, ale ta także nie zamierza odpuszczać. Allegro ma już swoje punkty odbioru i będzie ich coraz więcej. Poczta Polska także, a ostatnio nawet pochwalono się tym, że automaty pocztowe będą stać przy Biedronkach. Można więc powiedzieć, że różnego rodzaju punkty odbioru paczek są dostępne na każdym kroku.

I nie każdemu może się taka sytuacja podobać, ponieważ nie zawsze paczkomaty pasują wizualnie do miejsca, gdzie są stawiane. Miejska architektura wystarczająco już szpecona jest przez wszędobylskie reklamy, więc we Wrocławiu postanowiono coś z tym zrobić. InPost będzie teraz konsultował z miastem to, gdzie mają być stawiane paczkomaty firmy. Ma to sprawić, że przestrzeń miejska będzie wyglądała lepiej, a korzystający z usług InPostu mają na tym nie ucierpieć.

To pierwsza taka inicjatywa, gdzie firma prywatna, która mimo, że ma możliwość postawienia swoich paczkomatów w miejscach, które wynegocjuje z właścicielami danego terenu, stara się stworzyć odpowiednie procedury i uporządkować ten rynek. Dotychczas nie każdy był zadowolony z tego, gdzie zostały one ulokowane. Teraz, dzięki naszemu porozumieniu, paczkomaty będą mogły wpisywać się w dane miejsce i krajobraz, nie szpecąc go. To wprowadzi ład przestrzenny, ograniczy chaos na wrocławskich ulicach czy skwerach. W ramach naszych wspólnych działań nie tylko staną nowe paczkomaty na terenie miasta, ale też wspólnie przyjrzymy się tym, które już zostały postawione. To prawdziwie europejskie standardy współpracy między podmiotem publicznym a prywatnym.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Zobacz też: WOT powołuję grupę, która ma reagować na obrażanie żołnierzy w Internecie.

InPost stawia na zielone inicjatywy

InPost Wrocław green city
Fot. UM Wrocław

InPost i miasto Wrocław podpisali list intencyjny w tej sprawie. Niedługo na terenie miasta pojawić ma się 100 kolejnych paczkomatów, a już teraz jest ich całkiem sporo (311). Niedługo więc powinniśmy przekonać się, jak taka współpraca będzie wyglądała w rzeczywistości i czy faktycznie coś się zmieni. To jednak nie wszystko, co planuje InPost. Firma zamierza bowiem przeznaczyć pół miliona złotych w ramach inicjatywy „Green City”. Te pieniądze mogą być przeznaczone na nasadzenia drzew, ale też na inne projekty.

Przy paczkomatach mają pojawić się ładowarki do pojazdów elektrycznych, ale pojawił się także pomysł, by przy nowo instalowanych urządzeniach kłaść antysmogową kostkę brukową. Do tego ma dojść także flota samochodów elektrycznych. Wrocław jest pierwszym miastem samorządowym, które zdecydowało się na taką współpracę z InPostem. Niewykluczone, że kolejne miasta pójdą ich śladem. Ostatnio InPost uruchomił jeszcze usługę Elektro Zwroty, która pozwala na oddanie za darmo niepotrzebnego sprzętu elektronicznego. Widać, że faktycznie ekologia stała się dla firmy czymś ważnym i to nie tylko we Wrocławiu.

Dzięki naszej współpracy w ramach programu „Green City”, wkrótce Wrocław stanie się miastem jeszcze bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom. Traktujemy współpracę z polskimi samorządami na rzecz ochrony klimatu i rozwoju nowoczesnych usług jako jeden z naszych strategicznych celów. Jesteśmy otwarci na różne proekologiczne rozwiązania. W pierwszej kolejności zadbamy o poprawę jakości powietrza dzięki wymianie naszej floty samochodowej we Wrocławiu na pojazdy elektryczne. Chcemy też inspirować do działania innych, dając dobry przykład skutecznej współpracy samorządu i biznesu. Ochrona klimatu i rozwój polskich miast, w tym Wrocławia, to nasza wspólna sprawa.

Damian Niewiadomski, wiceprezes firmy InPost.

Źródło: wroclaw.pl

Sprawdź najnowsze wpisy