ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Planeta nadająca się do kolonizacji w układzie Alfa Centauri

Naukowcy poszukują planety zdatnej do kolonizacji przy Alfa Centarui

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney we współpracy z Breakthrough Initiatives, Saber Astronautics i NASA JPL zaproponowali misję mającą na celu odkrycie planet potencjalnie nadających się do zamieszkania, krążących wokół Alfy Centauri. Proponowana misja miałaby być nowym teleskopem kosmicznym o nazwie TOLIMAN. Warto tu przypomnieć, że Alfa Centauri jest najbliższą Ziemi gwiazdą poza Słońcem.

Planeta nadająca się do kolonizacji w układzie Alfa Centauri

Planeta nadająca się do kolonizacji w układzie Alfa Centauri

Naukowcy rozpoczęli pracę nad projektem, zauważając, że najbliżsi gwiezdni sąsiedzi Ziemi, czyli układ Alfa Centauri i Proxima Centauri jest niezwykle interesujący. Uruchomienie teleskopu kosmicznego TOLIMAN jest ważnym krokiem w ustaleniu, czy w którymś z tych układów istnieją potencjalnie nadające się do zamieszkania planety. Teleskop będzie poszukiwał ich w ekosferze gwiazd.

Zobacz też:Android 12L z datą premiery – tablety na Androidzie zmienią się już wkrótce

No dobrze, ale dlaczego jednak właśnie te obiekty są tak interesujące? Otóż jako jedyne zdają się być w naszym zasięgu. Znajdują się one bowiem niecałe 5 lat świetlnych od nas. Oczywiście nawet przy obecnej technologii wciąż są one poza naszym zasięgiem i nawet wysłanie tam sondy przy obecnej technologii oznacza misję na setki lat. Jednak jeśli kiedykolwiek ludzkość odbędzie podróż międzygwiezdną, to najprawdopodobniej właśnie do tego układu. Chociaż i tak jest tu raczej mowa o wielopokoleniowej misji, a nie bardzo długiej podróży, którą może odbyć pojedyncza osoba za swojego życia.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy